06.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň brambor mezi kapkami deště

Přes noc napršelo asi 11 ml vody na metr čtvereční a drobný vytrvalý déšť neustál v Hořepníku ani následující den, kdy se konal škrobárenský polní den. Po dvou letech ho opět uspořádaly místní zemědělský podnik Agrodam, šlechtitelská společnost EUROPLANT a U+M Servis, s r. o., která zastupuje na českém trhu techniku Grimmme už 25 let. Více než sedmdesátka pěstitelů se mohla seznámit s provozním pokusem sedmi škrobárenských odrůd firmy EUROPLANT a zhlédnout sklizeň brambor čtyřmi sklízeči Grimme včetně modelu SE 260 s překládacím zásobníkem, který si odbyl českou premiéru.

Před praktickou ukázkou sklizně si mohli zemědělci prohlédnout dva vystavené stroje Grimme. Tím prvním byl tříradličný hrobkovač BF 400. U tohoto „specialisty“ do odkameněných půd ocení zemědělci hydraulické sklápění a hydraulické jištění. Druhým vystaveným strojem byl tažený sázeč GB 230 s řemenovými sázecími jednotkami. Podle Daniela Trefila oslovily tyto stroje už kolem 40 českých pěstitelů brambor, kteří u nich oceňují především možnost sázet různě veliké hlízy bez nutnosti časově náročných úprav, vyšší pojezdovou rychlost a tím i větší sezónní výkon. Sázecí ústrojí je hydraulicky poháněné, což má vliv na vysokou přesnost sázení. K tomuto stroji lze připojit zařízení k moření, přihnojování a pakety pro půdoochranné systémy či lepší hospodaření s vláhou.

I v deštivém počasí zvládly praktickou ukázku sklizně brambor dva jednořádkové a dva dvojřádkové sklízeče Grimme SE. Jejich základem je bočně tažené vyorávací ústrojí, na nějž navazují prosévací pásy. Následují rozdružovače hlíny, hrud a kamenů, přebírací stůl a zásobník. Všechny větší sklízeče Grimme mohou být vybaveny řadou automatických funkcí, které usnadňují obsluze práci. Jde především o navádění stroje na hrůbek, odlehčení přítlaku na hrůbek, hlídání prokluzu prosévacích pásů z kabiny traktoru, automatické natáčení kol, vyrovnávání na svahu a podobně. Běžný je i kamerový systém, kdy řidič vidí na důležité uzly a zároveň je může z kabiny traktoru nastavovat.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 38.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down