Škola pro život

Škola pro život – jak trefný slogan pro školu s již šedesátiletou tradicí ve vzdělávání odborníků nejen v oboru opravárenství zemědělské techniky. Proto není nikterak výjimečné, že do oboru Opravář zemědělských strojů přijímá naše Střední odborné učiliště v Novém Strašecí žáka, jehož děda i otec naši školu před desítkami let sami absolvovali.

A většinou právě oni rádi přijedou se svým vnukem, synem zavzpomínat na jejich mládí a léta strávená v „traktorce“ a přijedou se  podívat i na to, jak výuka oboru typického pro opravárenství zemědělské techniky pokročila. Ono totiž i toto černé řemeslo roste a vyvíjí se. Palubní počítače, řídicí jednotky, přesné navigace GPS jsou dnes běžnou součástí zemědělských strojů a traktorů. Kde jinde než na středním odborném učilišti by tento pokrok měl být znát. Naše škola stojí na tradici nejen dobou své existence, ale i trváním samotného oboru opravář zemědělských strojů.

Naši žáci během tří let absolvují téměř vše, co se učil jejich děda, otec. Ručním zpracováním kovů počínaje, přes obrábění strojní, práce s plechy a kování v kovárně v prvním ročníku postoupí do ročníku druhého. Tam získají svářecí průkazy na několik metod svařování. Ty využijí záhy hned ve třetím ročníku při montážních pracích. Ale samotné průkazy svářeče uplatní především jako další odbornou kvalifikaci ve svém profesním životě. Tou je mimo jiné i řidičský průkaz na osobní i nákladní automobil a traktor. Vše zdarma.

Třetí ročník je ukázkou pokroku opravárenství. Díky již pětileté spolupráci s firmou Strom Praha, která provozuje v prostorách naší školy servisní středisko, se žáci setkávají s tou nejmodernější technikou, kterou lze na našich polích vidět. Samotní žáci se účastní oprav a dokonce vyjíždějí s techniky k opravám na farmách v našem regionu. Lepší formu, absolvování odborného výcviku žáka v rámci tohoto oboru, si nedokážu představit.

Lidé, kteří v oboru zemědělství pracují či podnikají, vědí nejlépe, jaký význam technika má a pochopitelně vědí, že ani ta nejlepší technika se neobejde bez spolehlivé a kvalifikované obsluhy, údržby a případných oprav. Právě pro tyto případy naše škola žáky připravuje, a připravuje je s radostí, nejlepším svědomím i vědomím již po generace.  *

 Ing. Jan Krupička, zástupce ředitele pro odborný výcvik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *