Stálými inovacemi na přední místo na trhu

Jedním z rodinných výrobců zemědělské techniky v Německu je firma CLAAS. Nese již od roku 1913 až do současnosti jméno svého zakladatele Augusta Claase, inženýra a obchodníka, který se spolu se svým bratrem rozhodl vývojem a produkcí techniky usnadnit život farmářům. V roce 1919 zakoupili oba bratři areál cihelny v obci Harsewinkel, kde mohli začít s výrobou strojů ve větším rozsahu. Na tyto doby poukazuje starý komín, který v areálu továrny ještě stojí.

Bratři Claasovi chtěli modernizovat sklizeň slámy a zemědělcům začali nabízet vazače slámy. Zkonstruovali uzlovač, a tím odstartovali zcela novou technologii sklizně. Jehlu uzlovače má firma od té doby ve svém logu, a dále tento vynález předurčil směřování firmy na sklizňovou techniku a současně intenzivní trend k inovacím.

Svůj uzlovač si firma nechala patentovat a také jej poskytla i dalším firmám, které o technologii vázání slámy do balíků projevily zájem. Ve vývoji oba bratři pokračovali a v roce 1936 představili taženou žací mlátičku s vazačem, typ MDB. Stroj bylo nutné táhnout za traktorem, ale i tak představoval značné usnadnění jinak velice namáhavé práce. Výrazný pokrok v mechanizaci sklizně obilnin v celé Evropě pak odstartovalo uvedení stroje Super v roce 1946. V následujícím období vyrobil Claas celkem 70 000 těchto strojů.

Tato mlátička sklidila zhruba 6000 kg zrna za den, tedy množství, které zvládnou moderní stroje během několika minut. V současnosti se Claas zaměřuje na výrobu menšího počtu strojů s vysokým výkonem, které dovolují snižovat nároky na množství pracovních sil, a díky pokročilé automatizaci také mohou efektivně fungovat.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 4/2017.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *