Starou a velkou, nebo malou a novou?

Otázku v titulku si často kladou menší či střední farmáři, kteří potřebují moderní sklízecí mlátičku, neboť už nechtějí používat staré typy Forschritt či spoléhat na služby. Mají si raději pořídit starší, a tím i levnější velkou mlátičku, nebo za ty samé peníze raději koupit nový, ale menší stroj? První variantu volí většinou hospodáři, kteří mají ve svém podvědomí zafixovanou určitou značku a sází na její vyhlášené technologie. Druhou variantu upřednostňují farmáři, kteří chtějí nový, a tím i spolehlivý stroj s minimem starostí a malými provozními náklady.

„Uvedené tvrzení nám potvrdil i Marek Psota, který má na starost ve společnosti P & L Biskupice prodej sklízecích mlátiček Sampo. „Zájem o tyto stroje neustále roste a dnes už jich u nás pracuje více než padesát,“ říká Marek Psota. „Ač jde o lehké a jednoduché stroje, jsou vybaveny moderními technologiemi známými z velkých mlátiček. Přitom si zachovávají všechny přednosti, pro něž si je oblíbili soukromě hospodařící rolníci, tedy kvalitní práci, spolehlivost, jednoduchou údržbu a snadné čištění. Navíc si velmi dobře poradí s podmáčeným terénem a i v takto náročných podmínkách spolehlivě separují zrno od plev.

První sklízecí mlátička Sampo sjela z výrobní linky před 60 lety. V současnosti doporučuje biskupická společnost českým farmářům řadu sklízecích mlátiček Sampo Comia se třemi modely C4, C6 a C8 o výkonu 150 až 210 koní, s žacími lištami o záběru 3,1 až 5,1 metru. Celý článek o finských mlátičkách Sampo naleznete v Zemědělci č. 15.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *