Sypejte ptáčkům, ale jen něco!

Člověka v jeho sídlech neobklopují pouze sousedé a doma chované kočky, psi a třeba ptáci v klecích či akvarijní rybky, ale i volně žijící živočichové. S ochlazujícím se počasím se k lidským obydlím stahují i ptáci nebeští a shánějí něco k snědku. Je velmi vhodné a žádoucí, zejména drobným ptáčkům, přilepšit, však jich ve městech spíše ubývá.

Velcí ptáci, jako holubi, ti si dovedou najít potravu sami. Když je samozřejmě lidé nezpovykávají zcela nevhodným krmením starým pečivem, dovedou zalétnout za město, kde tzv. polaří, sbírají semena plevelů a když už je zeleno, dokážou se i napást. Hůře jsou na tom malí ptáci, kteří nemigrují a drží se v místě, kde se narodili a tam žijí. To jsou především drobní hmyzožravci, zejména různé druhy sýkor. Dnes už začíná být i vzácný, dříve tak hojný vrabec domácí, který patří mezi semenožravé a pak například zvonci a pěnkavy.
Co tedy takovémuto ptactvu nabídnout? V žádném případě ne staré pečivo, i když by bylo usušené a rozdrobené. Argument, že to ptáci sezobají, obstojí jen potud, zda chce podpořit jen základní snahu o jejich přežití. Ovšem je třeba si uvědomit, že pečivo má sice určitou energetickou hodnotu, ale zažívacím ústrojí ptáků neprospívá, například tím, že nabývá na objemu a též, leží-li nějakou dobu v otevřeném krmítku, snadno se kontaminuje třeba různými plísněmi.
A přitom je to tak jednoduché. Kdo si neví rady, může se doptat v obchodech, které prodávají krmení pro domácí zvířata. Nejjednodušší je koupit v semenářství pytlík slunečnice a na dobře umístěné krmítko ji sypat. Budete odměněni pohledem na pestrý rej vděčných ptáků. Slunečnici přijímají jak semenožravci, tak sýkory. Lze připravit nebo koupit i různé směsi semen zalitých v loji apod. Kdo chce myslet i na vrabce, ten by měl koupit například něco podobného krmení pro domácí holuby, například zadinu, což je směs polámaných obilek a různých plevelů získaných při čištění obilí.
Umístění krmítka je též třeba věnovat pozornost. Jednak by zde neměla mít možnost ptáky ohrozit škodná, čili je zavěsit a navíc i opatřit stříškou, aby krmení nevlhlo. Zbytky po semenech pak vysypat a naplnit krmítko až čisté.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *