Technologie pro těžbu ve strmých svazích

Jednou z možností těžby dřeva je sortimentní metoda těžby prostřednictvím harvestorů a vyvážecích souprav. Na výstavě KWF prezentovali svoje stroje všichni významní výrobci těchto strojů, ale i dodavatelé příslušenství.

K nim patřila i firma Herzog, která vystavovala svůj trakční naviják pro harvestory. A to na osmikolovém stroji PONSSE Ergo. Pohon navijáku HERZOG ALPINE Synchrowinch je synchronizován s pojezdem harvestoru a v obtížných podmínkách přejímá až 60 procent síly, potřebné k pohybu harvestoru.

Trakční naviják je také možné umístit na podvozek vysloužilé vyvážecí soupravy. Ta stojí podélně na cestě a pomáhá v pohybu do kopce jiné vyvážecí soupravě. Ta pak pracuje v prudkém svahu a naviják mít nemusí. Takové řešení představila firma Herzog: v podobě externího trakčního navijáku MW500 Synchrowinch na novém principu tří lan. Naviják byl namontován na starší soupravě (nosiči) PONSSE Ergo. Pomocí dvojice lan, uchycených ke stromům, se nosič s navijákem stabilizují, a třetí lano je pak určeno k tažení strojů. Vyvine tažnou sílu 100 kN a má dosah 500 m.

Naviják je na nosiči uložen otočně, takže je nasměrován k cestě, po níž se do kopce pohybuje naložená vyvážecí souprava. Ta s pomocí externího navijáku dojede až k nosiči s navijákem, a řidič dá pomocí dálkového ovládání tomuto nosiči povel k pomalé jízdě dopředu. Během této jízdy se nosič i tažená vyvážecí souprava pohybují společně a vyvážecí souprava poté zaujme místo, které nosič s navijákem uvolnil.

Dále byl vystaven trakční naviják HERZOG Synchrowinch v připojení na harvestoru značky PONSSE.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 12/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *