To nejlepší z Ameriky

Motto Case den – to nejlepší z Ameriky provázelo v pořadí již 11. Case den, který tradičně v Kameni na Pelhřimovsku uspořádala společnost Agri CS. Ačkoliv: až na silné traktory Magnum a Steiger nebo pověstné axiální mlátičky či rozmetadlo Titan, které se za mořem vyrábějí, se ostatní technika Case IH včetně dalších představených strojů jiných značek vyrábí v Evropě. Nic to však nemění na skutečnosti, že jde o vysoce kvalitní zemědělskou techniku, která získává mezi našimi zemědělci stále větší oblibu.

O co méně zemědělských strojů pocházelo z Ameriky, kde v roce 1842 zapustila značka Case svoje kořeny, o to více bylo amerických symbolů k vidění. Ať už černé kovbojské klobouky, červené košile a džíny u manažerů Agri CS, jež celým dnem provázeli slovem téměř tři tisíce návštěvníků, či výkonné stroje a hezké holky za volantem mnohých z nich, nebo kaskadéři na silné motorce a čtyřkolce, ale i krásné a silné americké automobily Mustang, které se utkaly na čtvrt míle. Českou premiéru si odbyla ukázka soutěže traktor pulling, která také vznikla v Americe, z reproduktorů zněla po celý den americká country hudba a připraveno bylo i americké rodeo na elektrickém bizonu.
„My s vámi, vy s námi“ byla další zajímavou akcí v Kameni. Na případné zájemce čekaly exkluzivní podmínky pro nákupu traktorů Case IH včetně speciálního výhodného a rychlého financování. K mání byly i kupóny na slevu při zakoupení originálních náhradních dílů.

Sklizňová technika
Blok prezentací strojů zahájila největší technika, a to tři sklízecí mlátičky představené pod názvem Rotační revoluce. Nejvýkonnější axiální sklízecí mlátičkou je Case IH 9120 s výkonem šestiválcového, elektronicky řízeného motoru až 530 koní. Vybavena byla originální vario lištou 2050 s proměnnou šířkou žacího stolu a aktivními bočními děliči umožňující sklizeň různých plodin. Klíčová inovace nespočívá jen v silnějším motoru, ale také v novém ST rotoru, který napomáhá šetrnějšímu výmlatu, významně zlepšuje kvalitu slámy a mnohem lépe si poradí i s vlhkou hmotou. Výrobce deklaruje nárůst výkonnosti až o 15 %. Mlátička je vybavena zásobníkem zrna o objemu 11 000 l. Druhým modelem byla sklízecí mlátička Case IH 7120 s výkonem 422 k a zásobníkem o objemu 10 500 litrů. Třetí mlátička Case IH 5088 o výkonu 294 k zastupovala řadu 88. Společně s dalšími dvěma modely 6088 (335 k) a 7088 (366 k) vyniká jednoduchostí, robustností a minimálními provozními náklady. Značka Case IH, leader rotační technologie, prodala v roce 2008 po celém světě více než 5500 mlátiček. Lze je vybavit i systémem automatické řízení AccuGuide na bázi GPS, které může zároveň mapovat pozemky a podílet se na tvorbě výnosových map v systému precizního zemědělství AFS.
Mlátičky následovaly dva lisy Case IH. Prvním byl lis na kulaté balíky RB 454 s variabilní lisovací komorou, který balíky o průměru 90 až 150 cm váže do sítě nebo do provázku. Druhý lis LBX 422 vytváří hranolovité balíky. V nabídce Agri CS je deset modelů, liší se velikostí balíků (80 až 120 x 70 cm) a další výbavou, do níž patří i řezání.

Tříkolový Titan s velkým výkonem
Novinkou v nabídce společnosti Agri CS je výkonný aplikátor tuhých a kapalných hnojiv Titan 3020 s aplikační nástavbou Flex Air 810. Tento stroj na tříkolovém podvozku pevné rámové konstrukce disponuje devíti litrovým motorem o jmenovitém výkonu 305 k, po navýšení až 340 koní. Na motor navazuje plně automatická převodovka se šesti rychlostmi a maximální pojezdovou rychlostí až 60 km/h. Titan se ovládá prostřednictvím loketní opěrky doplněné moderním ovládacím terminálem Case IH Viper s dotykovou obrazovkou.
Nástavba Flex Air 810 je určena pro variabilní aplikaci tuhých hnojiv. Zásobník o objemu 8,1 m3 je rozdělen v poměru 60 : 40 pro použití dvou rozdílných hnojiv. Pracovní záběr ramen 21,3 m a aplikační rychlost od 20 do 25 km/h zaručují obrovský výkon. Dávku hnojiva na hektar je možné plynule měnit ovládacím terminálem. Místo aplikační nástavby na tuhá hnojiva je možné zvolit nástavbu na tekuté hnojení FLX 610.

Kabriolet mezi traktory
K širokému využití na menším „ranči“ je vhodný jednoduchý traktor JX 60 s motorem o výkonu 60 k a klasickou převodovkou 12 x 12 (čtyři stupně, tři skupiny). Tento „kabriolet“ mezi traktory aktivně prezentovala zástupkyně něžného pohlaví Martina. Společně s ním se předvedl model Quantum 75V. Jde o zástupce nové generace viničních a sadařských traktorů Quantum V a N, které svými malými rozměry, velkými výkonem a bohatými funkcemi zaujmou nejednoho uživatele. V nabídce je i nejširší typ Quantum C vhodný do chmelnic a pro komunální sféru.
K nejoblíbenějším traktorům mezi českými farmáři patří model JXU 95, který předjel před návštěvníky s čelním nakládačem LRX. Hned za ním přijely dva modely traktorů Case IH, které se na první pohled nelišily, a to Maxxum 125 X-line a Maxxum 120 Multicontroler. První model je jednodušší verze bez výrazné elektroniky, standardně je vybaven převodovkou16 x 16. Druhá vyspělejší verze se dodává s motory o výkonu 100 až 140 k, s navýšením až 178 k, vstřikováním common rail a převodovkou EcoPowerschif 17 x 16. Poslední rychlostní stupeň se využívá v dopravě, maximální pojezdové rychlosti 42 km/h se dosahuje při 1850 ot/min.

Puma s plynulou převodovkou
V Kameni nechyběly ani unikátní traktory Case IH CVX 195 a CVX 160. Tato řada je mezi zemědělci oblíbená díky plynulé převodovce a systému APM (automatické řízení produktivity), kdy motor a převodovka vzájemně komunikují za účelem dosažení nejnižší spotřeby paliva. Jde o velice univerzální modely vhodné pro veškeré polní práce, ale i sklizeň pícnin a dopravu. Jako drtivou většinu strojů Case IH lze i tyto traktory vybavit satelitní navigací.
Účastníci Case dne měli příležitost poprvé si u nás prohlédnout novinku na trhu představenou na výstavě Sima v Paříži. Nový traktor Puma CVX 225 s plynulou převodovkou vyšel ze spojení modelu Puma a CVX. Novou „kočku“ mezi traktory Case IH aktivně představila další „kočka“ Zuzka a zároveň demonstrovala jednoduchost ovládání. To bylo možné si vyzkoušet i na simulátoru, kde se vyzvednutá Puma CVX snadno ovládala z vedle umístěné kabiny. Nové traktory Puma s bezstupňovou převodovkou se vyrábějí s výkonem od 165 do 225 koní. Oproti standardním traktorům Puma mají unikátní vario převodovku se čtyřmi mechanickými rozsahy, jež zajišťují nejvyšší účinnost převodovky při nízké spotřebě paliva. Mají i zcela nové a revolučně jednoduché ovládání, které bude postupně standardní výbavou všech modelů Puma, Maxxum i dalších typů. Navíc je Puma CVX vybavená unikátním systémem APM. V traktorech jsou velké barevné dotykové ovládací terminály, monitory AFS 300 nebo 600, které poskytují veškeré informace o provozu traktoru nebo slouží pro ovládání pomocí satelitní navigace. Byl zde i traktor Puma 155, což je zástupce řady menších modelů Puma (125, 140 a 155 k, s navýšením až 178 k), ale i model Puma 165 ze silnější řady, která se vyrábí s výkonem od 165 do 210 k, s navýšením až 242 koní.

Legenda a král
Prezentace traktorů byla zakončena nejvýkonnějšími modely Magnum a Steiger. Legendární modelová řada Magnum byla zastoupena traktory 310 AccuGuide, 310 Gold Edition a typem 335 s maximálním výkonem až 368 koní. Označení „legenda jménem Magnum“ si tento stejnojmenný stroj vybudoval svou dlouhou tradicí trvající více než 20 let, rekordním počtem prodaných kusů a celosvětovou popularitou. Klasické polní tahače Magnum s vysokou produktivitou, účinností a efektivitou sjíždějí z výrobní linky již od roku 1987. Zemědělci u nich oceňují především silné motory, velice prostornou kabinu a dnes i systém Diesel Saver APM. Traktor se chová, jako by měl plynulou převodovku, sám si zvolí potřebný rychlostní stupeň zaručující nejnižší spotřebu paliva.
Představiteli klasické „Ameriky“ byly i dva silné tahače Steiger, podle zástupců Agri CS bezkonkurenčně nejprodávanější traktory nad 380 koní u nás i ve světě. Sériově se začaly vyrábět v roce 1958 a letos byla pokořena hranice 55 000 prodaných kusů. Předvedený kolový model Steiger 485 je vybaven s unikátním turbokompaudním motorem, který přeměňuje zbylou energii spalin na dodatečný výkon. Výsledkem je o 4 % vyšší výkon a 8 % nižší spotřeba paliva. Druhý model Steiger QuadTrac 535 o výkonu až 630 k je králem této těžké kategorie. Byl již vybaven pásovým podvozkem, neboť jedině on dokáže efektivně přeměnit tak velký výkon motoru na tahový výkon. V České republice pracuje již 25 tahačů Case IH Steiger s výkonem 380 až 630 koní. Mají velice robustní rám, unikátní konstrukci kloubu a pásový podvozek s pozitivním pohonem pásu, který dokáže veškerý výkon přenést na podložku.

Klíčové informace
-Jedenáctý Case den v Kameni na Pelhřimovsku přilákal letos téměř tři tisíce návštěvníků.
-K absolutním technickým novinkám patřily výkonný aplikátor tuhých a kapalných hnojiv Titan 3020 s aplikační nástavbou Flex Air 810 a traktor Puma CVX 225.
-K legendám patřily traktory Magnum, ke královské řadě pak tahače Steiger.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *