Trakční prostředky pro dopravu

Traktorová doprava je nezbytnou součástí zemědělské výroby. K jejímu rozvoji došlo zejména s rozšířením kolových traktorů vyšších výkonových tříd, i když se samozřejmě setkáme i s využitím farmářských modelů, které slouží zejména pro méně náročné a pomocné transportní operace.

V prostředí malých hospodářství plní logicky farmářské modely funkci hlavních trakčních prostředků. V zemědělské dopravě se využívají tedy traktory v širokém výkonovém spektru, zejména však do hranice 184 kW (250 k) nominálního výkonu motoru. V určitých případech pak také kolové trakční prostředky s výkonem od 221 do 367 kW (od 300 do 500 k) nominálního výkonu. Také tato technika má v zemědělské dopravě své mnohdy nezastupitelné místo. V našich podmínkách se hojně využívají kolové traktory a systémové nosiče s výkonem od 81 do 184 kW (od 110 do 250 k) nominálního výkonu v agregaci převážně s dvounápravovými návěsy. Z pohledu konstrukce pohonné jednotky se takové traktory a nosiče osazují čtyřválcovými a šestiválcovými přeplňovanými vznětovými agregáty. Řada výrobců v souvislosti s údaji o maximálním výkonu udává hodnoty výkonu při navýšení právě během transportních operací. Kromě požadovaných výkonových parametrů se klade důraz také na komfort obsluhy a automatizované funkce převodovek.

Čtyř- a šestiválcové motory
Výše uvedená kategorie kolových traktorů, které se využívají při transportních operacích, se nabízí se čtyřválcovými a šestiválcovými motory. Čtyřválce svým výkonem zasahují do výkonových tříd, které byly ještě nedávno vyhrazeny pouze šestiválcovým pohonným jednotkám. Setkáváme se také se situací, kdy základní modely dané řady s nominálním výkonem okolo 74 kW (100 k) nabídnou konstrukci a příslušenství odpovídající výkonnějším modelům.*

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v březnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *