Traktor s Fuzzy logickým myšlením

Traktory Deutz-Fahr jsou prémiovou značkou v koncernu SDF Group. Hlavní inovace proto vždy začínají právě u nich a nejinak je tomu u novinky, kterou je šestková modelová řada s převodovkou RCshift. Jedná se o nové traktory, u nichž zaujme robotizovaná převodovka, která je zcela nové konstrukce.

Nové traktory Deutz-Fahr 6 používají vznětové šestiválce Deutz se zdvihovým objemem 6,1 litru a naladěné na výkon 156 až 212 k (115 až 156 kW). Jak je u moderních traktorových motorů obvyklé, výrobce neposkytuje mnoho informací o samotných motorech, ale spíše o tom, co se aktuálně a intenzivně řeší. Tedy o systémech regulace emisí obsažených ve výfukových plynech. Použité motory Deutz používají všechny známé emisní systémy. Hlavní podíl na čistotě výfukových plynů má systém SCR, ale uplatňuje se i systém recirkulace spalin a filtr částic. Poslední dva z uvedených systémů však do boje o čistý vzduch příliš nevstupují. Filtr částic není nijak velký, je pasivní a měl by vydržet po celou dobu života traktoru, stejně tak recirkulace výfukových plynů není nikterak masivní a v provozu nepřesáhne 10 %.

Mnoho použitých emisních systémů se zdá být jako zbytečně složité řešení. Má to však i jednu výhodu. Už nyní jsou nové motory připraveny na emisní stupeň Tier 5, přestože se ještě úplně přesně neví, jak intenzivně bude nutné škodliviny ve výfukových plynech dále omezovat. Výrobci dnes stačí zvýšit intenzitu funkce některých ze systémů a tím se na přísnější limit dostane.

Abychom nepsali jen o emisích. Zajímavá je otáčková charakteristika motoru s křivkou točivého momentu, jenž má mezi otáčkami 1100 až 1900 za minutu velmi plochý průběh, při němž klesne jen o 6 % z maxima, které je dosaženo při 1500 ot/min. Zcela nově je vyřešeno též chlazení, které musí být u nových motorů s vyšší teplotou spalování intenzivnější. Blok chladičů je výklopný pro dobré čištění a viskospojka ventilátoru chlazení má elektronickou regulaci. Před vzduchovým filtrem je odlučovač hrubých nečistot PowerCore, který usnadňuje údržbu. Bližší informace o převodovce RCshift a dalších technických zajímavostech nových traktorů naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *