V jednoduchosti je někdy síla

Vybrat vhodný stroj je vždy otázkou financí, priorit, požadovaných vlastností a v poslední době i praktického předvádění. Nejinak tomu bylo na farmě Ing. Kamila Lojky při výběru výkonného shrnovače píce. Vítězem se nakonec stal konstrukčně jednoduchý shrnovač bez nuceného pohonu, který splňuje všechny nároky nejen pro práci na farmě, ale především ve službách.

Soukromě hospodařící rolník Ing. Kamil Lojka se věnuje zemědělské výrobě a poskytování služeb. Jeho farma sídlí v obci Heřmaneč ležící v okrese Jindřichův Hradec.

„Protože jsme v oblastech LFA, v méně příznivých podmínkách, máme všechny pozemky zatravněné a věnujeme se ekologickému chovu skotu. Specializujeme se na pastevní chov plemene aberdeen angus. V současné době máme v chovu 130 kusů,“ přibližuje hlavní činnost farmy hospodář.

Druhou činností, které se Ing. Lojka intenzivně věnuje, je poskytování služeb v oblasti aplikace hnojiv a sklizně pícnin: „Zjara rozmetáme všechny druhy statkových hnojiv a následně se věnujeme sklizni píce a lisování sena a slámy. Využíváme přitom techniku, kterou jsme si pořídili pro obhospodařování vlastních pozemků,“ vysvětluje. Protože je farma vybavena výkonnou technikou, netrvají Ing. Lojkovi práce na vlastních pozemcích dlouho, a tak získává čas na provozování služeb. Na podzim pak sklizňové práce vystřídá opět rozmetání statkových hnojiv.*

Celý článek vychází v prvním letošním čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *