Váha nebo EMC?

Na rozmetadla minerálních hnojiv jsou kladeny čím dál větší požadavky. Většina zemědělců přechází od jednoduchých rozmetadel se systémem Start/Stop k sofistikovanějším a přesnějším rozmetadlům. Proto už jsou rozmetadla s regulací dávky dle pojezdové rychlosti běžným standardem a zemědělci požadují další, vyšší stupeň přesnosti aplikace hnojiva.

Pro takové zákazníky jsou na trhu rozmetadla s vážícími systémy nebo se systémem EMC. Firma KUHN je jednou z mála značek, které úspěšně nabízí obojí. A v čem tedy spočívají jejich výhody?

Vážící systémy fungují na tom principu, že pomocí vážících tenzometrů se měří průběžně hmotnost rozmetadla spolu s hnojivem v násypce. Dle nastavených parametrů, jako je dávka na hektar, pracovní záběr a pracovní rychlost vážící systém kontroluje, zda hnojivo ubývá v násypce tak jak má. V případě odchylky mezi skutečnou hmotností a teoretickou hmotností řídící jednotka automaticky upraví otevření šoupátek pro korekci dávky.

Firma KUHN má s touto technologií řadu zkušeností a úspěšně ji aplikuje na modelech AXIS W. Na základě zkušeností si značka KUHN ověřila, že tato technologie dokáže výrazně zvýšit úsporu hnojiva, nicméně i tento systém má své limity, jelikož sebepřesnější systém s vážícími tenzometry nedokáže měřit množství hnojiva na levém a pravém rozmetacím kotouči zvlášť. Proto se rozhodla, že pro nejnáročnější zákazníky využije rozmetadla se systémem EMC.

Tento systém totiž dosahuje vysoké přesnosti díky schopnosti přesného měření množství hnojiva na levém a pravém rozmetacím kotouči zvlášť. Díky tomu byla přesnost vážení posunuta o stupeň výše. Tato rozmetadla s označením AXIS EMC jsou k dostání ve dvou provedeních, a to ve verzi M s mechanickým pohonem přes vývodovou hřídel a v provedení H s hydraulickým pohonem. Model H EMC tak kromě úspory hnojiva přináší i úsporu paliva díky nižším otáčkám motoru traktoru.

Obě varianty rozmetadel jsou plně kompatibilní s GPS systémy. Nabízí tak kromě využití signálu rychlosti i možnost kontroly sekcí a variabilní hnojení, ať už dle map nebo dle N-senzoru. Za zmínku stojí i fakt, že u rozmetadla KUHN AXIS H EMC se manuálně vybere typ rozmetacích kotoučů, které mají vždy určitý rozsah záběrů, při kterých mohou pracovat, a vše ostatní již obsluha nastavuje pouze přes ISOBUS ovládací terminál, včetně hraničního hnojení, které lze provádět na levou i pravou stranu bez použití speciálních deflektorů. Pokud má zemědělec jeden typ kolejových řádků, z 99 % tak již nemusí na rozmetadle nic nastavovat manuálně, bez ohledu na typ nebo dávku hnojiva.

Firma KUHN nabízí rozmetadla minerálních hnojiv od těch nejmenších a nejjednodušších až po ta největší a nejmodernější, včetně rozmetadel s vážícími systémy a včetně systému EMC. Je jen na Vás, které si vyberete od jedné z vedoucích značek na trhu.

Ing. Tomáš Vomela
produktový manažer
KUHN CENTER CZ a.s.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *