Ve stopách tradice našich předků

Součástí 44. mistrovství České republiky v orbě, které se uskutečnilo na konci září v Přerově -Prosenicích, bylo i 15. mistrovství České republiky v orbě s koňmi a 6. mistrovství České republiky v orbě historickou technikou a malou mechanizací. Obě soutěže se těšily obrovskému zájmu návštěvníků. Startovní pole mistrovství v orbě rozšířila řada nových tváří, a to ve všech kategoriích, soutěžní orbu historickou technikou nevyjímaje.

Mistrovství České republiky v orbě s koňmi se zúčastnilo sedm oráčů, z nichž jeden přijel i ze Slovenska. S jednostranným pluhem oralo pět oráčů, s otočným pluhem pak dva, z nichž jedna byla žena – jako jediná z celého startovního pole všech oráčů. Soutěžní podmínky byly letos extrémně složité, neboť oraný pozemek tvořila tamní typická těžká půda obtížně zpracovatelná pluhem, navíc utužená těžkou technikou.

V soutěži s klasickým jednostranným pluhem zvítězil stejně jako v loňském roce Oskar Sněhota. S devítiletým Jasánkem a sedmiletým Nilem plemene slezský norik „vyoral“ 189,2 bodu. Pomyslné stříbro bral společně s drobnými klisnami plemene hafling Zdeněk Musil. Pro třetí místo si do Přerova přijel František Dobrovolný, taktéž s koňmi plemene hafling. V kategorie otočných jednoradličných pluhů obsadil stříbrnou příčku Václav Wimmer se starokladrubskými vrankami. Loňský titul obhájila Šárka Daňková s dvanáctiletou klisnou Agrou a šestiletou Márkou, obě českomoravského belgického plemene.

Pro návštěvníky mistrovství republiky v orbě byla také velice přitažlivá soutěž s historickou technikou. Na nejvyšší stupínek vystoupil Miloš Vaňourek, který soutěžil s traktorem Zetor 25 K a pluhem Becher. Stříbrnou příčku obsadil Pavel Vaňourek s traktorem Zetor 2511 Major Zetormatik a pluhem Kverneland. Na třetím místě ze sedmi soutěžících skončil Radek Grolich s traktorem MT 8-50 a roudnickým pluhem.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 43.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *