Vhodné lisy pro rodinné zemědělské podniky

V průběhu tiskových dnů v Maďarsku organizovala firma Krone praktické ukázky svých lisů. Předvádění začalo strojem Bellima F 130. Tato řada zahrnuje kompaktní lisy s ověřenou konstrukcí. Jsou vhodné pro menší zemědělské podniky, které mají zájem o pořízení vlastní sklizňové techniky. Bellima je oblíbená i na mnoha exportních trzích, včetně například jižní Afriky. Využívá jednoduché konstrukce s malou energetickou náročností. Lisy pracují bez plnicího nebo řezacího rotoru.

Do shodné kategorie lisů s jednoduchou konstrukcí patří i řada Fortima. Na tiskových dnech byl předveden model Fortima F 1600 s průměrem komory 1,55 m. Tento stroj je prodáván především na trzích, které jsou charakteristické vysokým podílem sklizně slámy. A to speciálně tam, kde zákazníci požadují spolehlivé stroje pro lisování balíků o velkém průměru. Pro toho, kdo požaduje lis s využitím především pro senážování, je vhodná Fortima F 1250 MC s průměrem 1,25 m. Oba modely strojů jsou vhodné i pro podniky, které hospodaří na svažitých pozemcích, například v podhorských oblastech. Vynikají relativně nízkou vlastní hmotností.

Lisy Fortima jsou vybaveny řezacím a dopravním rotorem o průměru 415 mm. Rotor je osazen dvojitými prsty, s nimiž je píce plynule vtahována mezi řadu nožů.

Řezací ústrojí MultiCut využívá nože uspořádané v jedné řadě. Maximálně může být nosník osazen 17 noži, což znamená teoretickou délku řezanky 64 mm. Balíky z takto zkrácené píce lze snadno rozebírat a rozdělovat.  Délka řezanky se nastavuje pomocí centrálního zapínání nožů. Nože mají automatické jištění proti poškození při nárazu cizího předmětu „Non-Stop“. Nože lisů Fortima mají výbrus zhotovený tak, že řežou v celé délce.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *