Velké lisy prošly inovacemi

V roce 2013 si inženýři firmy Krone položili otázku, jak je možné dále optimalizovat manipulaci se slámou. Při zpracování velkého objemu slámy hraje rozhodující roli celá řada faktorů. Tato činnost je časově náročná, spojená s vysokými mzdovými náklady, se zvýšenými náklady na dopravu a s nároky na značný objem skladovacích kapacit. Společně lze zmíněné faktory optimalizovat zvýšením hmotnosti balíků slámy, případně též zvýšením slisovanosti balíků.

Vhodným řešením je technologie „High Density Press“ firmy Krone. Inspiraci k vývoji získali zástupci firmy Krone u svých zákazníků, poskytovatelů služeb ve velkovýrobních podmínkách na východě Německa.

V roce 2006 začala sériová výroba lisů BigPack HDP. I když byly vybaveny lisovací komorou se shodnými rozměry, nové lisy měly kompletně rozdílnou konstrukci. Ta se projevila i v tom, že lisy HDP mají o 2500 kg více oceli než dosavadní typy XC. Zesílená konstrukce umožňuje dlouhodobě absorbovat enormní síly vznikající při lisování slámy. Lis je vybaven setrvačníkem o hmotnosti 600 kg a dosahuje hustoty balíku na úrovni 200 kg/m3. Ta se dvojnásobně zvýšila, což přesně vyhovovalo prvotním požadavkům.

S tím, jak se sláma stávala významnou komoditou, zájem o lisy BigPack HDP stoupal. V sezóně 2013 již každý desátý prodaný lis na obří hranolové balíky nesl logo firmy Krone a označení BigPack 1290 HDP. Více než jedna třetina z produkce lisů BigPack tvořily lisy HDP.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2017 a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *