Vykročili do druhé desítky let

Necelé dva měsíce poté, co společnost Agrima, s. r. o. oslavila deset let od svého založení, uspořádala ve svém areálu ve Staňkovicích u Žatce prodejní dny. Deset let činnosti firmy je dobrým důvodem k bilancování, ale i k plánům do budoucna. I když zájemců o vystavenou mechanizaci bylo hodně, našli jsme si volnou chvíli a hovořili s jednatelem společnosti Ing. Matoušem Šubikem.

Prodávají zahraniční i tuzemské značky
„Prodejem a servisem zemědělské techniky se zabýváme od svého založení. Původně firmu tvořili čtyři společníci, ale během let se dva vydali jinou cestou. Od samého počátku jsme chtěli dodávat jenom kvalitní techniku a tomu také odpovídá výčet značek, které zastupujeme. Začínali jsme prodejem závěsné techniky firem Lemken, Amazone, Welger a Stoll. Postupem doby však náš sortiment rozšiřovaly produkty dalších výrobců. Zlomovým byl rok 1995, kdy započala naše spolupráce se značkou New Holland. Protože ruku na srdce. Prodej traktorů a sklízecích mlátiček je prestižní záležitost a nám se v našem regionu podařilo prodat ve spolupráci s hustopečským Agrotecem 96 traktorů a 30 kombajnů New Holland. V roce 1996 se naše nabídka rozrostla také o výrobky francouzské značky Kuhn. Posledním přírůstkem do širokého sortimentu jsou nesené, tažené i samojízdné rosiče Tifone, které nabízíme od roku 2001 a jsme jejich jediným dovozcem do České republiky.
Stranou nenecháváme ani české výrobce. Celých deset let spolupracujeme s firmou Agrio Křemže, úzkou spolupráci jsme navázali s SMS Rokycany, rozvíjí se obchodní kontakty se společností Opall – Agri a předpokládám, že do tohoto výčtu přibudou ještě další. Momentálně například jednáme s firmou Keratech z Roudnice nad Labem“, hodnotí ve stručnosti desetiletou historii Matouš Šubik a dodává: „Snad jsme si v těch deseti letech nevedli špatně. O prodaných traktorech a mlátičkách již byla zmínka. Kromě toho jsme ovšem prodali několik set kusů závěsné zemědělské techniky v celkové hodnotě 570 milionů korun.“

Prodej stroje a servis jdou ruku v ruce
Jenže prodejem činnost firmy zdaleka nekončí. Uživatele zajímá především další zázemí a servis, na který by se mohl stoprocentně spolehnout. To si uvědomují i v Agrimě. Proto se firma v roce 1996 přestěhovala do nového areálu ve Staňkovicích, který prochází postupnou renovací. Momentálně již splňuje veškeré ekologické i technické požadavky a do konce příštího roku by měl být připraven na srovnání s jakkoli přísnými evropskými normami. Servis zde zajišťuje 11 pracovníků, kteří jsou schopni zabezpečit veškeré záruční i pozáruční opravy.
Další prodejní a servisní středisko firmy s kompletním zázemím a skladem náhradních dílů je v Brozánkách u Mělníka a obchodní zastoupení nechybí ani v Ústí nad Labem. Agrima, s. r. o. totiž dodává stroje do 14 bývalých okresů Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje a mezi její zákazníky patří jak soukromě hospodařící rolníci, tak velké zemědělské podniky.
„Při prodeji každého stroje uživateli vždy říkám: Nekupujete jenom stroj, ale částečně si kupujete i nás. A je jenom na nás, abychom své odběratele nezklamali a zajistili servis k plné spokojenosti. Vždyť od toho se odvíjí fakt, zdali se k nám zákazník vrátí nebo půjde o dům dál.“, vysvětluje svoji obchodní filozofii Matouš Šubik.
Kromě kvalitně zabezpečeného servisu je pro zájemce zajištěno financování nákupu techniky, zaškolení budoucí obsluhy i zpětný odkup použitých strojů. Firma má též licenci na testování postřikovačů.
Pro odběratele je velmi důležité, že spolupráce se všemi výrobci je trvalá a ani v jednom případě nebyla přerušena. I když v některých případech se sortiment jednotlivých značek částečně překrývá. „Každý si může vybrat. Někdo preferuje značku zahraniční, jiný zase český výrobek. Je pravda, že některé produkty si vlastně konkurují, ale pokud jsou obchodní výsledky pro naše partnery uspokojivé, není důvod na zavedeném systému nic měnit. A popravdě řečeno, už to ani nejde. Jak by k tomu přišli ti, kteří si stroje zakoupili před několika lety a dál spoléhají na naše servisní zabezpečení.“, říká Matouš Šubik.

Prodejní dny letos potřetí
Prodejní dny se ve Staňkovicích setkávají tradičně s velkým zájmem a v budoucnu by se měly konat i dvakrát za rok. Firma poněkud ustoupila od dříve pořádaných předváděcích akcí přímo na poli, protože zkušenosti s nimi nebyly nejlepší. Zdárný průběh vždy ovlivnilo počasí, seřízení stroje i kvalita obsluhy a pominout nelze ani finanční náročnost takovéto akce. Prezentaci nabízených strojů v Agrimě raději řeší referencemi uživatelů, kteří mohou seznámit zájemce s praktickými zkušenostmi s příslušným strojem.
Zajímavostí a vždy žádanou atrakcí prodejních dnů byla minivýstavka historické zemědělské techniky. Ať již traktory nebo vystavená mlátička byly v perfektním stavu a do budoucna se možná dočkáme ve Staňkovicích i malého muzea.
V tradičním sortimentu značek Amazone, Kuhn, SMS a dalších vzbuzovaly (jako vždy mimo traktorů) asi největší zájem velké stroje. Sklízecí mlátička New Holland CX 860, pneumatický secí stroj Lemken Solitair 12 a samojízdný postřikovač SAMec z Agrie Křemže.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *