Za úspěchem stojí správná rozhodnutí

Na hranici okresu Příbram s okresem Písek hospodaří na výměře 1500 hektarů zemědělské půdy Zemědělská Klučenice, a. s. Z této výměry zabírají 450 hektarů louky a pastviny a 1050 hektarů tvoří orná půda. Rostlinná výroba je zaměřena především na produkci krmiv pro stádo 1210 kusů skotu. V zaměření živočišné výroby převažuje dojný skot, masná plemena jsou chována v menší míře. Nedílnou součástí je chov prasat.

Obhospodařované pozemky v průměrné nadmořské výšce 450 metrů nad mořem mají převážně hlinitopísčité půdy. Protože se nacházejí ve srážkovém stínu, trpí přísušky. Půdní vláha je tak devizou, s níž je třeba při zakládání porostů šetřit, a proto podnik využívá konzervační technologii zpracování půdy. Kromě tržních plodin se rostlinná výroba věnuje také výrobě objemných krmiv (silážní kukuřici, ozimého žita na GPS, luskovinoobilních směsek a čiroku na siláž).

Jedním z prvních strojů firmy Pöttinger v podniku byl senážní návěs Europrofi. Na základě dobrých zkušeností byl v roce 2010 pořízen návěs Faro 8000 L opět od firmy Pöttinger. Brzo po uvedení do provozu se pustil do práce a již na jaře sklízel seno, později v létě pak i slámu. Překvapil svou vysokou rychlostí plnění a dosahoval i vyšší úrovně slisování hmoty.

Pro sečení slouží žací kombinace NovaCat 8600 ED s prstovým kondicionérem. Traktor je osazen čelně neseným žacím strojem NovaCat 301 ED v závěsu alpha-motion. Pro obracení slouží tažený obraceč Pöttinger HIT 10.11 T. Vyniká jednoduchým a rychlým skládáním do transportní polohy, stabilitou a šetrnou manipulací s pící. Pracuje za traktorem Zetor o výkonu 84 kW/114 k a běžná denní výkonnost je šedesát hektarů.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 5/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *