Zahraniční značka, tuzemský výrobce

Česká republika, přestože nevelká rozlohou i počtem obyvatel, se řadí mezi země s vyspělou výrobou zemědělské techniky. Zemědělci u nás i v zahraničí se mohou setkat s traktory, nákladními automobily, dopravní či aplikační technikou, technikou pro sklizeň píce nebo stroji na zpracování půdy a setí, vyrobenými v tuzemských závodech. Některé z těchto závodů mají dlouhou historii, jiné vznikly nedávno.

Jaká je historie a současnost výrobních závodů v Česku? Kde se rodí stroje, které farmáři používají na svých polích? To je téma, kterému se v našem časopisu průběžně věnujeme. Vždyť každá značka má svůj příběh, který k ní patří stejně jako barva strojů nebo logo firmy.

Historie a současnost firmy Pöttinger
Rakouská firma Pöttinger je výrobcem zemědělské techniky již přes 140 let. V současné době disponuje širokým portfoliem strojů, které zahrnuje kompletní linky na sklizeň píce a stroje na zpracování půdy a setí.
Stroje na sklizeň píce se vyrábějí v mateřském závodě v Grieskirchenu, secí stroje v německém Bernburgu a půdozpracující stroje v jihočeských Vodňanech. A právě vodňanský podnik, jehož brány opouštějí radličkové a talířové podmítače, rotační brány, pluhy v neseném i poloneseném provedení a komponenty pro další skupiny strojů je tím, kterému se v dnešní části věnujeme.

V České republice od roku 1995
O tom, že se do České republiky, konkrétně do Vodňan, přesune výroba některých zemědělských strojů značky Pöttinger, se rozhodlo 10. 2. 1995 podpisem zakládací listiny firmy A. Pöttinger, spol. s r. o., Vodňany. Následně, od dubna, byla pro tyto účely pronajata výrobní hala v místním zemědělském družstvu. V té začala pracovat první skupina přibližně dvaceti lidí. Nový závod se rodil se všemi dětskými nemocemi, bylo třeba řešit celou řadu problémů a úkolů. V počátcích se ve Vodňanech pouze svářely komponenty pro montážní linku v rakouském výrobním závodu. Druhé, z hlediska budoucnosti důležitější, bylo strategické rozhodnutí firmy koupit ve Vodňanech jedenáctihektarový pozemek pro účely budoucí výstavby výrobního závodu.
První etapu výstavby nového výrobního závodu zahájila firma Pöttinger v červenci roku 2006. Po necelém roce, v červnu 2007, byla nová výrobní hala slavnostně otevřena a vzápětí byl položen základní kámen výrobní haly číslo dvě, kterou investor dokončil v březnu roku 2008.
Zatímco se do nových prostor postupně přesouvala výroba ze závodů v zahraničí, pokračovala v následujících letech výstavba dalších hal výrobního komplexu. V období od června 2009 do března 2010 byla vybudována třetí hala, v níž našla místo nová lakovna a téměř okamžitě, v srpnu 2010, započala výstavba haly čtvrté. Otevřena byla v březnu 2011 a najdeme v ní logistické centrum. Konečnou podobu pak získal vodňanský závod v loňském roce, kdy byly dokončeny haly pět a šest a logistické přístavky. Celková zastřešená plocha závodu dosáhla hodnoty 35 000 m2. Haly pět a šest umožnily rozšířit kapacity montážních linek, a tak se již veškerá technika na zpracování půdy vyrábí ve Vodňanech. Kromě toho se ve Vodňanech vyrábějí i komponenty pro montáž strojů v Rakousku a Německu. Jmenujme například mačkací válce pro žací stroje nebo rámy secích strojů Terrasem, které se svařují a následně lakují v největší firemní lakovně.*

Celý článek si přečtete v šestém čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *