Zajímavé provedení shrnovače s velkým záběrem

Na tiskových dnech v Německu, které organizoval Case IH společně s firmou Kuhn, byly prezentovány také novinky tohoto francouzského výrobce v oblasti techniky pro sklizeň pícnin. Zajímavou novinkou je širokozáběrový shrnovač GA 15131, s nímž si firma Kuhn rozšiřuje nabídku těchto strojů směrem nahoru. Největší model shrnovače Kuhn může být nastaven pro pracovní záběr od 9,5 až do 14,7 m.

Aby bylo možné takový pracovní záběr realizovat, je shrnovač vybaven čtveřicí rotorů o velkém průměru. Hned v úvodu prezentace sdělili zástupci firmy Kuhn, že při přestavení do transportní polohy není třeba provádět demontáž hrabic. Díky tomu, že jsou přední rotory uloženy na teleskopických nosnících, je možné je pro dopravu jednoduše zasunout.

Přední rotory se také otáčí o 20 procent rychleji než zadní. Pohon všech rotorů je hydraulický a shrnovač má vlastní hydraulický okruh. Traktor pohání vývodovým hřídelem čerpadla, pro každý rotor jedno. Oba přední rotory mají každý ještě jedno čerpadlo navíc, aby se mohly otáčet o dvacet procent rychleji. Zadní rotory mají zase za úkol zpracovávat větší objem hmoty, disponují proto větším počtem hrabic.

Za jízdy lze plynule nastavovat pracovní záběr v uvedeném intervalu. Nezávisle na tom lze nastavit i šířku odkládaného řádku. Tím lze práci shrnovače vhodně adaptovat používanému sklizňovému stroji. Je možné také nastavit pracovní záběr 15 m a současně nejužší odkládaný řádek.

V průběhu praktické ukázky byla patrná nízká hlučnost motoru traktoru Case IH Maxxum 110 CVX, který díky hydraulickému pohonu mohl pracovat při nízkých otáčkách.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství 9/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *