Zakládání a ošetřování chmelnic

Chmelařský institut, s. r. o., Žatec, a Chmelařství, družstvo Žatec, uspořádaly v obci Stekník nedaleko Žatce Den jarní techniky obdělávání chmelnic. V loňském roce pořadatele potrápilo počasí, letos jim naopak přálo. Na návštěvníky čekala specializovaná technika pro pěstitele chmele a četné polní ukázky.

Vystavená technika a polní ukázky přilákaly mnoho návštěvníků z řad odborné veřejnosti a pěstitelů chmele. „Chceme ukázat nové traktory, postřikovače a techniku pro pěstování chmele,“ říká jednatel Chmelařského institutu, s. r. o., Ing. Jiří Kořen, Ph.D. Na otázku, jaké další akce institut připravuje, doplňuje: „Odbornou veřejnost ještě letos čeká Den závlah, který by se měl uskutečnit v červnu a na kterém by se měly představit mimo jiné nové rosiče. Poté se ještě chmelaři setkají tradičně začátkem srpna.“

Technika pro chmelaře
Spolupořadatel akce, závod Mechanizace Chmelařství, družstvo Žatec představil ořezávače chmelových babek pro rovné i sloupové řady. Novinkou byl rosič Futura P 30 s nádrží o objemu 3400 l či automatická váha Formatic 4. Ta jako programovatelná jednotka provádí záznam, který se posléze přenese do počítače, kde s ním lze dále pracovat, včetně vytištění Prohlášení pěstitele. Z nabídky tohoto podniku jmenujme ještě například univerzální boční nosič chmelového nářadí Unihop, diskový podmítač DP-12, pluh do chmelnic PH4 – 007, hloubkový kypřič CH–1–017 nebo nesené brány.
Kromě prodeje techniky závod Mechanizace zajišťuje i specializované služby, např. testování rosičů a jejich přestavby a opravy.
Agrima Žatec představila traktory New Holland, včetně modelů vhodných do chmelnic či vinic. Asi nejzajímavější vzhledem k zaměření této akce byl model T 4040 F, oceněný v Paříži jako traktor speciál pro rok 2009. Tento traktor s otočnou nápravou je primárně určen pro práci na chmelnicích.
Agroobchod Nové Strašecí přijel se čtyřmi modely traktorů Case IH Quantum s výkony 85 a 95 koní, upravenými do chmelnic.
Na prodej náhradních dílů se specializuje firma T-Agro. Jsou to především opotřebitelné součásti zemědělské techniky včetně dodávky originálních náhradních dílů.
Zástupce společnosti Strom Praha, a. s., z Dobroměřic u Loun vystavil na ukázku traktor John Deere 5090 R. Společnost John Deere na přání zákazníka upravuje svoje traktory přímo pro potřeby chmelařů.
Pekass Rakovník představil traktor John Deere řady 5820, malotraktor Antonio Carraro Tigre 3200, traktorové sedačky a bohatou nabídku autobaterií.
Cime-S z Čížkovic u Lovosic se zabývá prodejem a servisem zemědělské, komunální a stavební techniky. Pro chmelaře jsou z nabídky této společnosti zajímavé traktory Fendt, které výrobce nabízí i ve speciálních provedeních právě pro chmelnice či vinice. Zde se představil model Fendt 312 Vario TMS.
Agrowest, a. s. ze Žatce nabízí traktory Zetor a Valtra, manipulátory, dopravní techniku a veškeré opotřebitelné náhradní díly. Přímo do chmelnice byl určen vystavený hloubkový kypřič vyrobený SMS Rokycany.

Praktické ukázky
Nedílnou součástí této akce byly i polní ukázky. První ukázkou bylo rovnání hrubé brázdy po zimní orbě. Tento úkon umožní následnou úpravu pozemku kruhovými bránami. Těmi ve Stekníku přejíždějí chmelnici dvakrát, poprvé pomaleji, podruhé pak rychleji, čímž ideálně rozhrnou zeminu a umožní tak plynulý a rovný následný řez chmele.
Nechyběly ani ukázky mechanizovaného řezu, a to jak v rovných, tak ve sloupových řadách. V tomto případě se provádí nadsazený řez. Důležité přitom je, aby po řezu byly rostliny překryty zeminou a nevysychaly.
Druhou ukázkou v pořadí byla stavba nízké chmelnice, konkrétně zatlačování kůlů do země a natahování sítí. Při výstavbě nízké konstrukce používá Chmelařský institut, s. r. o., hydraulický zatlačovač sloupů. Adaptér pochází od firmy Ostratický, která ho nabízí vinařům. Tento hydraulický zatlačovač kůlů a sloupků byl pro manipulaci s chmelovým sloupem do nízké konstrukce (4 m) speciálně upraven. Stejný adaptér je po drobné úpravě, kterou v podniku provedli vhodný i k napínání sítě mezi jednotlivými kůly.
K řezu lze použít speciální ořezávač chmelových rostlin do nízkých chmelnicových konstrukcí. Tento bočně nainstalovaný rotační disk se nevyrábí sériově, jde o prototyp, který byl zapůjčen Výzkumným ústavem chmelařským v Hüllu. Tam jej zkušebně používají již od roku 2002.
Při poslední, neméně zajímavé ukázce byl představen bodový postřikovač do chmelnic, který jako novinku uvedla na trh v loňském roce firma Reith Landtechnik. Senzory na obou stranách tohoto řekněme dávkovače sejmou polohu jednotlivých drátů, řídící jednotka umístěná v traktoru vyhodnotí pracovní rychlost (udává se max. 5 km/h) a na základě získaných podkladů dá pokyn dávkovacímu zařízení, které přesně dávkuje postřikovou jíchu k jednotlivým chmelovým rostlinám. Uživatel tak nepostřikuje celý řádek, ale pouze vlastní rostliny. Při použití různých postřikových látek tak dochází k finančním úsporám a ochraně životního prostředí.
Specializovaných akcí pro zemědělce není nikdy dost. Ve Stekníku se návštěvníci seznámili nejen s tradiční technikou, ale byly jim představeny i nové způsoby pěstování a ošetřování chmele.

Klíčové informace:
• Ve Stekníku nedaleko Žatce se pěstitelé chmele seznámili s tradiční i novou technikou.
• V praktických ukázkách pořadatelé představili speciální stroje pro úpravu chmelnic a řez.
• Zarážení kůlů a natahování sítí při zakládání nízkých chmelnic zajistí jediný adaptér.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *