Západočeši mají z čeho vybírat (II)

Druhý březnový týden se uskutečnily ve Zruči-Senci nedaleko Plzně již sedmé Dny otevřených dveří akciové společnosti Klas -Bohemia. Kromě strojů Claas, o nichž jsme přinesli informace minulý týden, nabízí tato společnost v západních Čechách a v některých sousedních okresech i techniku Väderstad a Kverneland. První značka se týká zejména strojů na zpracování půdy a setí s pasivními pracovními orgány, druhá pak pluhů a půdozpracující techniky s aktivními pracovními orgány včetně secích strojů.

V areálu akciové společnosti Klas-Bohemia nechyběla ani ostatní technika z široké nabídky berounské společnost Kverneland Group Czech, ať již některé stroje na sklizeň pícnin, rozmetadla, postřikovače či mulčovače.

Zpracování půdy
Švédská firma Väderstad má ve své nabídce kompletní sortiment techniky na zpracování půdy a setí kromě pluhů. Ať již pro klasické či minimalizační technologie, mělké nebo hluboké kypření, diskové či radličkové modely.
K jarní předseťové přípravě nebo ke zpracování půdy po orbě je vhodný radličkový kultivátor NZ Aggressive v záběru od 4 do 10 m, stejně jako polní vály Rolex nebo Rexius v záběrech od 6,20 do 12,3 metru. Tyto jednoduché kompaktní vály stavebnicové konstrukce lze vybavit různými typy kroužků i malým secím strojem pro výsev meziplodin. Hojně využívané jsou i diskové podmítače Carrier s maximální hloubkou zpracování 12 cm. Každý disk je samostatně uložen na slupici jištěné pomocí pryžových silentbloků a za nimi následuje pryžový nebo ocelový pěch. Jde o tažené verze v záběru 4,2 až 12,25 m, široké typy jsou sklopné, nebo nesené modely v záběru 3, 3,5 a 4 m, které je možné po doplnění oje používat jako tažené. Mezi českými zemědělci je především zájem o větší modely, jejichž denní výkon se pohybuje až do 200 hektarů.
Alternativou pluhů jsou radličkové kypřiče Cultus s hloubkou zpracování od 8 do 27 cm, v pracovním záběru 4, 5 a 6 metrů. Za čtyřmi řadami radliček se nachází urovnávací disky a integrovaný pěch. Kompaktní délka celého stroje zaručuje výbornou manévrovatelnost, jeho flexibilitu pak podporuje to, že stroje Väderstad umějí jako jediní sklopit boční sekce radliček a tím i regulovat záběr stroje. Novinkou letošního roku jsou modely Cultus CS v užší verzi 3 a 3,5 m určené pro menší farmáře. Univerzálním strojem vhodným ke kultivaci půdy a těžkým pracím na podzim po kukuřicích na zrno či siláž je kypřič Top Down, jehož pracovní záběr se pohybuje od 3 do 9 metrů. Prvním pracovním orgánem jsou disky, které zpracovávají půdu do hloubky až 12 cm, krájí rostlinné zbytky a promíchávají horní vrstvu. Za nimi následují radličky, (hydraulicky jištěné), které kypří ornici do větší hloubky a posledními pracovními orgány jsou urovnávací disky a pěch.

Čtyři modely secích strojů
Secí stroje Väderstad představují přibližně 60 % obratu této švédské techniky v České republice. Čtyři základní modely bez přihnojení i s přihnojením jsou vhodné pro všechny typy půd, od lehkých až po těžké, k využití po orbě i k přímému setí, pro malé farmy i velké zemědělské podniky. Všechny stroje Väderstad využívají rozteč secích botek 12,5 cm.
Nejmenším secím strojem je Carrier Drill CRD 300 S, který tvoří nesený kypřič Carrier a secí stroj Rapid s lety prověřeným mechanickým výsevním ústrojím. Farmář může s tímto modelem nejen hnojit a sít, ale i samostatně podmítat. Nejuniverzálnějším modelem je secí stroj Rapid s mechanickým výsevním ústrojím, s přihnojením i bez něj. Osvědčenou sestavu stroje tvoří mezikolový pěch, disky, smyk Crossboard, secí a přihnojovací botky, pěch a zavlačovač. K dispozici je i secí stroj Rapid A s pneumatickým výsevním ústrojím v záběru 4, 6 a 8 metrů. Královskou modelovou třídou jsou Rapid A 600 – 800 Combi/Jumbo kde hlavní výhodou je moderní objemný zásobník o objemu 6200 l. Verze Combi je s přihnojením pod patu, typ Jumbo je bez něj. Do lehčích půd je určena loňská novinka – secí stroj Spirit. Hlavním rozdílem oproti modelu Rapid je pasivní příprava povrchu pozemku disky carrier – tzv. Disc Aggressive, následuje pěch se samostatně uloženými koly a teprve za ním jsou botky. Spirit má i menší přítlak na botky než secí stroj Rapid. Příznačný je pro něj velký zásobník o objemu 3750 l, vysoký výkon, velká pojezdová rychlost, správné uložení osiva, rovnoměrný výsevek a jednoduché ovládání. Posledním secím strojem, který je určen především pro extenzivní hospodaření (kde maximálně šetří půdní vláhu), je model Seed Hawk SH 400 – 800 C, což je evropská verze. Modely Seed Hawk se pro další trhy vyrábějí až do záběru 25 metrů.

Od pluhů až k rozmetadlům
Mezeru ve zpracování půdy zaplňují u společnosti Klass Bohemia pluhy Kverneland. Sortiment je opravdu široký, nesené od dvou do sedmi radlic v různém provedení a jištění. Ke všem neseným pluhům Kverneland je možné připojit integrovaný pěch Packomat, který zpracovává půdu ihned po orbě. V nabídce jsou i polonesené pluhy, ať už nejjednodušší typy s kolem ve dvou třetinách a krokovou změnou záběru, či s kolem ve dvou třetinách a variabilním nastavením záběru, nebo s kolem vzadu, ale i velké pluhy s nápravou PW. Jak stoupá výkon klasických traktorů, roste o posledně uvedené modely zájem a pluhy s osmi až dvanácti radlicemi už u nás nejsou výjimkou. I k těmto výkonným modelům lze připevnit integrovaný pěch Packomat. Specialitou je pluh Ecomat určený pro mělké zpracování půdy, k orebním tělesům lze opět připojit integrovaný pěch.
Techniku Väderstad doplňují i radličkové či diskové kultivátory Kverneland v různých záběrech a provedení, ale také rotační brány s aktivním pracovním nářadím. Ve Zruči byla vystavena univerzální pneumatická secí kombinace Accord I-drill, jejíž koncept je založen na plně integrovaných rotačních bránách Kverneland a secím stroji Accord. Jde o kompaktní stroj, jehož zásobník o objemu 1500 nebo 1800 l je posazen blízko k traktoru, takže lze k agregaci použít i slabší model s nižší zvedací silou. V nabídce je i řada dalších secích strojů, nejžhavější novinkou je univerzální pneumatický secí stroj Accord DG s násypkou o objemu 6000 litrů a záběrem 12 m. I takto velký stroj se složí na přepravní šířku 3 m a výšku 4 m, takže splňuje veškeré požadavky na přepravu po pozemních komunikacích (má brzdy i světla). Je vybaven secími botkami CX ultra, které jsou určené k setí do klasicky připravené půdy i do podmítky. Botka je tvořena plastovým a ocelovým kotoučem, takže má výborný samočisticí efekt. Hloubka setí se nastavuje velice jednoduše prostřednictvím výšky nosníku botek oproti rámu. Secí stroj vyniká jednoduchou obsluhou, prostřednictvím systému Activ On se automaticky nastavuje přítlak (až 80 kilogramů), využívají se k tomu pístnice na botkách i pístnice krajních sekcí. V nabídce nechybějí ani přesné secí stroje Accord pro setí kukuřice, slunečnice a dalších plodin. Jsou ISO-Bus kompatibilní a nejčastěji se dodávají s elektropohonem výsevních jednotek.
Ze sortimentu společnosti Kverneland Group Czech nabízí Klas Bohemia i baličky píce a rozdružovače balíků Kverneland, mulčovače Kverneland, Lagarde, McConnel, štěpkovače VanDaele, prutové brány s přísevem a plečky pro meziřádkovou kultivaci Hatzenbichler a nesené i tažené postřikovače Rau. V hale byl vystaven nejmodernější model Rau Ikarus, který se díky své kompaktnosti a zajímavé ceně při dobré výbavě velmi dobře uchytil na českém trhu. Zájem mezi zemědělci je také o rozmetadla Vicon se systémem Rotaflow, která jsou šetrná k rozmetanému hnojivu. Interaktivní rozmetací tabulky na internetu přispívají k tomu, aby náklady na hnojiva byly využity co nejefektivněji.

Klíčové informace
-Švédská firma Väderstad má ve své nabídce kompletní sortiment techniky na zpracování půdy a setí kromě pluhů.
-Nejuniverzálnějším modelem je secí stroj Rapid, lze ho využívat jak v klasických technologiích s orbou, tak v půdoochranných systémech.
-Mezeru ve zpracování půdy zaplňují u společnosti Klas- Bohemia pluhy Kverneland.
-K žhavým novinkám patří univerzální pneumatický secí stroj Accord DG s násypkou o objemu 6000 litrů a záběrem 12 m.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *