Zlaté kosáky na Agrokomplexu

Zlatý kosák v oblasti mechanizace získalo sedm strojů. tedy sedm v oblasti mechnizace a jedne v oblasti vědeckotechnického rozvoje.

Prvním z nich byl nový přírůstek Zetoru a sice Ze 114 41 Forterra, což je v současné době nejvýkonnější čtyřválec z modelové řady. Zvýšený výkon 81 kW (110 k) je dosažen především díky novému turbodmychadlu s regulací plnícího tlaku. V souvislosti s tím byla pochopitelně i zvýšena dodávka paliva. Z ostatních změn postihly úpravy také převodovku a několik jich najdeme i v kabině.
Druhým oceněným exponátem byla sklízecí mlátička New Holland CX 860, novinka loňského roku, která stále poutá zájem zemědělské veřejnosti, protože jde o skutečně výkonný stroj. Čtyřbubnové mláticí ústrojí s hlavním mláticím bubnem o průměru 750 mm a rotačním separátorem o průměru 720 mm má skutečně vysokou průchodnost a též kvalita separace (plocha 2,25 m2) a čištění (púlocha sít 6,5 m2) by měla být dobrá.
Další Zlatý kosák získal secí stroj s mechanickou distribucí osiva Vädersrtad Rapid 400. Jde o univerzální secí stroj jenž let použít jak do konvenčně tak mělce zpracované půdy a v příznivých podmínkách i do nezpracované půdy. Stroj má několik pracovních orgánů. Zcela vpředu jsou dvě řady šikmo uložených kotoučů, za nimi následuje pružný smyk, dále dvě řady výsevních kotoučů, pneumatikový pěch a poslední sekci tvoří zavlačovače. Zásobník na osivo má objem 3400 l a k agregaci je nutný traktor s minimálním výkonem 160 k.
Dobrou pozici na slovenském thu mají domácí secí stroje Mistrál a model TM 4500 HF získla další ocenění. Jde o secí stroj s pneumatickou distribucí osiva, záběrem 4,5 m a hydraulickám skládáním do transportní polohy kdy přepraví šířka nepřesaáhne 3 m. Předvedený exponát byl vybaven kalsickými secími botkami, přičemž možné jsou i botky kotoučové a před výsevní sekci lze předřadit různé pasibní orgány určené pro zpracování půdy, nebo aktivní brány.
Jednoho ze Zlatých kosáků obdržela také závlahová konzola ZK A 50 jenž je umístěna na čtyřkolovém podvozku s řízením všech kol. Pojezdová kola mají měnitelný rozchod od 2 do 5,2 m tak aby se přizpůsobila meziřádkům zavlažované podiny. Zatímco její transportní šířka dosahuje jen 2,4 m, po rozložení ram,en se zízká pracovní záběr 50 m a podle použitých karjních trysek až 72 m. podle výrobce je předností tojhoto stroje předvším nízký pracovní tlak (postačuje 0,14 MPa) a díky velmi jemnému rozprášení vody i vysoká kvalita poszřiku s nižší spotřebou vody. S ohledem na systém závlahy je i další množnost a sice aplikace hadicemi do meziřádků, přímo na půdu.
Zajímavý byl oceněný univerzální nosič nářadí firmy Agrosev spol s.r.o.. Nářadí na tento traktor je možné zavěsit jak do zadního, tak předního tříbodového závěsu, ale i do prostoru za přední nápravu. z tohoto důvodu je motor umístěn pod kabinou. Zajímavostí ja také pojezd, který je hydrostatický a dovouluje plynulou změnu světlé výšky steoje, což najde uplatnění zejména při kultivaci.
Zlatý kosák ani tentokrát neminul Agrometal Cífer za drtič hrud DHC se záběrem šesti metrů a toto ocenění obdržel i pastevní přenosn¨ý Coral Systém určený pro manipulaci se zvířaty.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *