Zlaté medaile na Agritechnice 2007

Součástí významných veletrhů zemědělské techniky bývají ocenění udělovaná zajímavým exponátům. V půlce listopadu tohoto roku se bude v německém Hannoveru konat tradiční agrosalon Agritechnica 2007 a protože hodnotící komise vyhlašuje vítězné exponáty ještě před zahájením veletrhu můžeme vás o nich informovat již nyní.

Letošní ročník je poněkud netypický množstvím medailí, které byly rozdány. Bylo to hned sedm zlatých a 33 stříbrných. S oceněnými zlatými exponáty vás ve stručnosti seznámíme v tomto čísle, se stříbrnými pak v čísle příštím.

Elektrocentrála v traktoru

Mezi zlatem oceněnými exponáty ani letos nechyběla značka John Deere, která si tuto medaili odnesla za traktory řady 7030 E- Premium. Tyto stroje jsou vybaveny generátorem pro výrobu střídavého proudu o napětí 230/400 V. Tento proud je pak použit jednak pro funkční celky traktoru, které nejsou v činnosti po celou dobu jeho provozu, typicky se jedná o kompresor klimatizace, ventilátor chlazení, či vzduchový kompresor. A výstup 230 a 400 V lze využít i pro závěsné stroje, které požadují větší elektrický příkon pro pohon svých pracovních systémů.

Elektricky poháněné kotouče

Prvním příkladem takového propojení traktoru s generátorem o vysokém výkonu a stroje s pracovními orgány poháněnými elektrickým proudem jsou rozmetadla Rauch AXIS EDR, jejichž lopatky nejsou poháněny ani vývodovým hřídelem, ani hydraulickým olejem, ale elektricky. Výhodou tohoto řešení je jednak nižší energetická náročnost, ale zejména vyšší přesnost a jednoduchost regulace otáček lopatek rozmetadla.

Pro vyšší bezpečnost

V zemědělství se často vyskytují nehody způsobené nepozorností obsluhy a špatným výhledem z mnohdy rozměrných stojů. Riziko úrazu může snížit koncept řešení firmy Satconsystem používající technologii RFID. Osoby, nebo zvířata, která se pohybují v okolí stroje jsou vybaveny čipem umístěným například na oděvu. Jakmile se takto očipovaná osoba dostane do blízkosti stroje zobrazí se její vzdálenost od stroje a ozve se akustický signál.

Pro vyšší rychlost setí

Fima Amazone dostala ocenění za secí stroj umožňující pracovní rychlost přes 15 km/h a to bez zhoršení rovnoměrnosti v uložení vysévaného osiva. Principem stroje je kombinace přesného výsevního ústrojí umístěného v zásobníku, které dávkuje jednotlivá zrna, jenž jsou dále vedena semenovody k výsevním botkám.

Kontrola kvality rozmetání

Firma Amazone obdržela zlatou medaili ještě jednu, a to navíc za systém kamerové kontroly kvality rozmetání u rozmetadel minerálních hnojiv. Kamera snímá průběžně rozmetané hnojivo, a pokud se jeho rozptýlení liší od nastaveného automaticky se upravuje aktuální dávka. Přínosem je samozřejmě přesnější dodržení hektarové dávky a zamezení přehnojení.

Kontrola kvality mlácení

Novinkou, která obdržela zlatou medaili je systém použitý na sklízecích mlátičkách New Holland. Jedná se o kamerovou kontrolu zrna, které je transportováno do zásobníku. Kamera snímá množství poškozených zrna a příměsí a tento údaj vyhodnocuje elektronika stroje. Obsluha pak na základě poskytnutých údajů může upravit nastavení sklízecí mlátičky.

Kombinovaný lis

Comprima F 155 NovoGrip je lis na válcovité balíky firmy Krone. Ač se jedná o, lis s pevnou komorou umožňuje díky výkyvnému rameni tvořit balíky s průměrem od 1,25 do 1,5 metru. Výhoda vyššího stlačení balíku je tedy kombinována s možností nastavit jeho rozdílný průměr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *