Spalovací motory se dostávají na přetřes stále a znova díky svým emisím, hlučnosti a závislosti na fosilních palivech. Novou cestou jdou alternativní způsoby pohonu. Typickým příkladem je traktor s pohonem na metan. Je to zároveň výsledek snah o realizaci myšlenky o energeticky soběstačné farmě. Taková farma by si dokázala uspokojovat potřeby na spotřebu paliva a energie samostatně. Mohla by k tomu využívat jak produkty zemědělské výroby, tak i odpadní produkty místní komunity.
Výrobci traktorů mohou spolupracovat s výrobci motorů, kteří mezitím získali značné zkušenosti s provozem motorů jak na stlačený, tak i zkapalněný zemní plyn v silniční dopravní technice. Tyto zkušenosti se pak využívají v konstrukci traktorů s alternativním pohonem, které nabízí nižší emise a nižší provozní náklady, než traktory s pohonem konvenčním. Poskytují však shodnou úroveň výkonu, což je výsledek speciální stechiometrické technologie spalování metanu. Konstrukce a rozmístění nádrží na traktorech s pohonem na metan doznala pokroku, takže traktor po jejich naplnění může po celý den fungovat autonomně. Jako vhodné využití si lze představit manipulaci s čelním nakladačem, práce s krmným míchací vozem či při sklizni pícnin.
Podniky, provozující bioplynové stanice, mají kromě metanu ještě vlastními silami vyráběnou elektřinu. A to je myšlenka, která stála na začátku vývoje traktoru nižší výkonové třídy s bateriovým pohonem. Ten má již zcela nulové emise a velmi nízkou hlučnost. Nabíjen může být různými způsoby a kromě standardních závěsných strojů může pracovat i se stroji, které mají některé funkce poháněné elektricky. Takže opodstatnění traktory s alternativním pohonem určitě mají.