Cestou na výsluní světového trhu

V severoitalské provincii Cuneo má sídlo firma Merlo. Tato firma si ke svému současnému postavení specialisty na manipulační techniku prošla zajímavou cestu.

Na úplném začátku historie byla malá kovárna, otevřená před 103 lety. V roce 1964 byla založena nová společnost a letos slaví padesátileté výročí.

Prvním výrobkem značky Merlo byl malý dumpr, určený pro místní trhy.  Ve své době se jednalo o velice inovativní výrobek, který našel široké využití i v obtížných pracovních podmínkách. Firma se dále vydala cestou vývoje strojů pro evropský trh. Prvním takovým byl domíchávač betonu, který našel zákazníky i ve Francii, v Asii či v severní Africe. Firma jej vyráběla po dobu dvaceti let a stále má tyto stroje v sortimentu.

Později se firma začala věnovat vývoji teleskopických materiálů, protože chtěla nabídnout vhodný a výkonný stroj pro manipulaci s materiálem. Její první produkty byly skutečně výkonnější a díky své značné stabilitě také bezpečnější než technika tehdejší doby. Výsledkem dalšího vývoje bylo jiné uspořádání s bočním uložením motoru. Poté byly představeny manipulátory s otočnou věží řady Roto. Firma Merlo získala na své stroje desítky patentů.

Továrnu navštíví ročně 2500 návštěvníků. Jedná se o jediný výrobní závod Merlo na světě, z jehož produkce pochází všechny stroje této značky. Je velice moderně vybaven. Produkce se zaměřuje na vysoké standardy v oblasti kvality výroby. Také z těchto důvodů přechází továrna na moderní modulární způsob výroby.

Redakce se mohla zúčastnit zákaznických dnů, organizovaných společností CIME, s. r. o. V průběhu akce byly prezentovány stroje Merlo na předváděcím polygonu v blízkosti výrobního závodu včetně nového typu teleskopického manipulátoru. Krátká videoukázka přibližuje předvedení typu Merlo Turbofarmer II TF 38.10.*

Bližší informace přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 2/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *