Co bude k vidění na Agritechnice?

Za týden bude zahájen patrně nejvýznamnější evropský veletrh letošního roku a to Agritechnice 2007. Tato v pravdě gigantická přehlídka zemědělské techniky nabídne též řadu novinek, protože většina firem si novinky schovává právě na tuto významnou událost.

Fendt

Ačkoliv firma Fendt má v záloze významnou novinku, na Agritechnice představí pravděpodobně jen novinky dílčí. Jednou z nich jsou nové traktory z řady 800, které umožňují spalování za studena lisovaného rostlinného oleje. Jde o první úpravu motoru pro spalování tohoto paliva, kterou nabízí přímo výrobce.

Hardi

Navigator je nová řada postřikovačů firmy Hardi, jež zastupují střední výkonovou třídu. Tyto postřikovače s nádržemi o objemu 3000 a 4000 litrů jsou vybaveny podvozkem a řízenou nápravou z větších modelů Commander. Řízení nápravy se automaticky vypíná při pojezdové rychlosti nad pět kilometrů v hodině. Postřikovač má upravený systém míchání, nové filtry a rychlejší plnění nádrže s průtokem až 100 l/min. Pracovní záběr ramen je od 18 do 30 metrů.

Kockerling

Kockerling Ultima 800 je nový radličkový secí stroj pro zpracování půdy a setí. Zásobník na osivo je předsunut k zadní nápravě traktoru a má objem 4000 litrů. Před radličkami jsou předřazena hydraulicky přitlačovaná pěchovací kola, která rovnají povrch, drtí hroudy a zlepšují udržování nastavené hloubky setí. Pracovní záběr stroje je osm metrů.

Rauch

Rozmetadla minerálních hnojiv mohou mít pohon rozmetacích kotoučů řešen dvojím způsobem. Buď pomocí vývodového hřídele, nebo hydrostaticky. Druhá z uvedených možností má výhodu v možnosti plynulé regulace otáček. Není to však úplně přesné, protože otáčky kotoučů kolísají například v závislosti na teplotě oleje. Firma Rauch nyní nabízí novinku, kterou je rozmetadlo s elektrickým pohonem kotoučů. Kromě snadné regulace otáček je výhodou též vysoká přesnost. Podmínkou je však použití traktoru s generátorem elektrického proudu 400 V, což prozatím nabízí pouze značka John Deere.

Lemken

Až o 50 procent může být vyšší životnost prutového odhrnovače DuralMaxx od firmy Lemken. Při výměně se nahrazuje jen ta část, která je v přímém styku s půdou, tedy plášť odhrnovačky. Ten může být z materiálu o vyšší tvrdosti, protože na něj nepůsobí tahové síly a kromě toho jej lze opotřebit mnohem více, než pokud je nosnou částí orebního tělesa. Výrobce udává hranici opotřebení jeden milimetr.

Kuhn

Firma Kuhn představí na Agritechnice širokou plejádu novinek. Jednou z nich je i modulový secí stroj s příznačným názvem Moduliner. U něho lze zaměnit klasickou výsevní sekci a za systém přesného setí, vynechat či zaměnit přední půdozpracujcí sekci a tak dále. Inovacemi prošel i klasický secí stroj Venta.

Tecnoma

Poprvé na pařížské Simě byla předvedena nová řada postřikovačů Tecnoma s názvem Tecnis. Tyto stroje zastupují střední výkonovou třídu. Model Tecnis 3100 disponuje nádrží s objemem 3100 litrů a rameny se záběrem do 28 metrů. Postřikovač se vyznačuje jednoduchostí, přičemž používá zajímavá technická řešení. Například přední část je chráněna krytem, v kterém jsou integrovány schůdky.

John Deere

Po modernizaci nižších výkonových řad přistoupila firma John Deere k inovacím i u traktorů s nejvyšším výkonem. Nové traktory mají označení 9030 a jsou vybaveny motory s výkonem od 382 do 525 koní. Převodovkou je plný PowerShift s osmnácti převodovými stupni a z pohledu pojezdového ústrojí mohou být nové traktory v kolové i pásové verzi. Nová je i kabina těchto traktorů.

JCB

Dva nové Fastracy představí firma JCB. Jde o modely střední výkonové třídy s šestiválcovými motory Cummins o výkonu 160 a 170 koňských sil. Konstrukce Fastraců zůstává stejná jako u výkonnějších modelů, včetně převodovky, pojezdového ústrojí a kabiny.

Claas

Osm traktorů ve výkonovém rozpětí od 115 do 150 koňských sil nabízí modelová řada Claas Arion. Traktory jsou vybaveny čtyřválcovými a šestiválcovými motory DPS se čtyřventilovou technikou rozvodu, vstřikováním Common Rail, variabilní geometrií turbodmychadla, recirkulací spalin a dalšími moderními prvky. Jako převodovka je použit osvědčený Haxashift se šesti stupni, řazenými pod zatížením.

Merlo

Pro vysoké výkony je určen nový manipulátor Merlo Panoramic P 55.9 CS. Zdvihová výška teleskopického ramene tohoto stroje činí 8,6 metru a nosnost při zataženém rameni 5,5 tuny. Manipulátor je poháněn motorem Deutz s výkonem 140 koní a je vybaven novinkou firmy – odpružením kabiny, která značí i zkratka v typovém označení. CS znamená Cab Suspension.

PowerVision

Několik nových řad traktorů představí na Agritechnice firma Landini. Budou mezi nimi i traktory PowerVision, nástupci u nás oblíbených traktorů Vision. Tyto traktory pokrývají výkonové rozpětí od 80 do 120 koní a používají nové čtyřválcové motory Perkins. Převodové ústrojí je tvořeno čtyřstupňovou, mechanicky řazenou převodovku, třemi rychlostními rozsahy a třístupňový násobičem točivého momentu. Nová je i kabina, která nabízí větší vnitřní prostor.

Case IH

Řadu novinek představí koncern Case IH. Mezi nimi novou sklízecí mlátičku AF 9010 s výkonem motoru 513 koní, upraveným rotorem a řezacím ústrojím slámy, dále bude k vidění nový Staiger s motorem o výkonu 589 koní, nový Magnum 335 a nové traktory Puma s výkony 125 až 155 koní.

Valtra

Firma Valtra chystá pro letošní Agritechnicu v Hannoveru modifikace nyní vyráběných modelů traktorů řady A. Změny se týkají zejména motoru, který je díky tomu kompatibilní se standardem emisí třídy 3.
Valtra dále představí dva nové menší modely řady N – N82 a N92 s motory o výkonu 80 a 90 koní.
Nové traktory se vyznačují zmenšením přední části a kratším rozvorem. Traktor je o 200 kg lehčí, má lepší ovladatelnost a z kabiny, která zůstala stejně velká, je větší viditelnost. Přímo se tedy nabízí využití v agregaci s čelním nakladačem.

ALO

Švédská firma ALO připravuje čtyři nové modely čelních nakladačů. Zvětšená nakládací lžíce s větším výkyvem umožňuje lepší vyklepávání, shrnování na zemi i manipulaci s paletami a balíky slámy.
Nový ESV-Ventil zajišťuje pohodlnější ovládání přímo z kabiny. Novinkou je také bezpečnější kabeláž.

Manitou

Pro veletrh připravují Manitrac tractor, který je možné používat nejen jako manipulátor, ale i jako traktor. Na tuto univerzálnost klade firma velký důraz. Na veletrhu v Paříži firma představila MLT 1035, který má dosah ramene až do výšky 10 metrů. To se uplatní například při skládání balíků.
Novinkou je multifunkční JSM-joystick Switch & More version 2, kterým je možné z kabiny pohodlně a citlivě řídit všechny funkce. Kabina je více prosklená a umožňuje proto lepší výhled.

Deutz Fahr

Agrofarm je nový traktor určený pro německý trh, především pro pícninářské farmy. Agrotron M má nový design a je vybaven novým turbodieslovým motorem Deurz 6. Agrotron TTV má nový motor kompatibilní s ekologickým standardem třídy 3. Maximální rychlost traktoru může být až 50 km/h.

Massey Ferguson

Traktory řady MF 5400 jsou nově vybaveny motory Perkins a SisuDiesel o zdvihovém objemu 4,4 a 6,6 litru a dispozici je také čtyřventilová verze. MF 5480 je nově vybaven motorem SisuDiesel o objemu 4,9 litru. Kabina je již tradičně velmi tichá se zvukovou hladinou do 70dB.
Na veletrhu nebude chybět také axiální sklízecí mlátička MF 9895 s vysokou průchodností, zajišťující vysokou efektivitu sklizně. K té dále přispívá i velkokapacitní zásobník zrna o objemu 12 300 l a výkonný motor o zdvihovém objemu 12,5 litru.

Grimme

Firma letos představuje nový separátor u stávajících kombajnů na brambory. U stroje Varitron 270 se firma Grimme soustředila především na snížení poškození sklízených brambor. Tectron 415, který byl oceněn zlatou medailí na Agritechnice 2001, byl vybaven systémem Terra-Float. Firma Grimme představí také vylepšenou verzi sklízeče cukrovky Maxtron 620.

New Holland

Nová řada sklízecích řezaček FR 9000 nahrazuje řadu FX. Tento typ se vyrábí v pěti verzích s výkonem 312 – 606 kW. Předností je regulační systém motoru a převodovky Power Cruise, který usměrňuje otáčky motoru, čímž šetří palivo. Také řezací systém je naprosto nový.

Pöttinger

Novinkou je žací stroj s největším pracovním záběrem Novacat T8. Jeho dosah je 8,3 metru a v kombinaci s čelním žacím strojem může dosáhnout dokonce až jedenácti metrů. Je vybaven prstovým kondicionérem, mačkacími válci a shazovacími pásy.
Secí stroj Terrasem se vyrábí v šestimetrové, osmimetrové devítimetrové verzi. Pro setí v nerovném terénu je vybaven systémem nastavitelných dvojitých disků zajištujících rovnoměrný tlak na půdu.

Kverneland

Kverneland představuje ovládací terminály Focus II a Tellus, které jsou velkým pomocníkem pří práci se stále složitejší technikou. Jsou logicky a snadno ovladatelné a především použitelné pro všechny ISO-Bus kompatibilní stroje.

Danagri

Nová generace secích strojů Vibro Master 2500 má velký pracovní rozsah od 6,5 do 8,5 metru, ale přepravní šířku jen 2,5 metru. Tři řady odolných disků pracují rovnoměrně i na nerovném terénu. K dispozici jsou čtyři různé druhy, pracující ve vzdálenosti 8,10 nebo 15 cm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *