27.02.2025 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Detaily, které každého potěší….

Pro moderní lisy Kubota jsou charakteristické pevné a pravidelné válcové balíky, spolehlivost, velký výkon a snadné ovládaní s automatickými funkcemi. V České republice patří k nejprodávanějším lisům Kubota model BV 5160.

Za připomenutí stojí pár detailů, které odlišují tyto oblíbené stroje od ostatní konkurence.

Široký sběrač na široké řádky

Sběrací ústrojí lisu BV 5160 s pěti řadami prstů je široké 220 cm, takže si poradí i s maximálně širokými řádky a velkým množstvím objemné hmoty.

„Velice zajímavým a firmou KUBOTA patentově chráněným detailem, je řetězový pohon tohoto ústrojí, který se nachází z vnitřní strany krajových plechů,“ zdůrazňuje Vladimír Průcha, produktový manažer společnosti K.B.T. PROFTECH. „U tohoto řešení není potřeba při transportu demontovat opěrná kopírovací kolečka. Malý, ale pro obsluhu další velice přínosný detail: vkládací rotor ve standardní výbavě lisu je možné kombinovat s řezacím ústrojím se14 nebo 25 jednotlivě jištěnými noži. Při ucpání vkládacího kanálu je možné použít systém výklopného dna, který se plně ovládá z kabiny traktoru bez toho, aby ji obsluha musela opustit.“

Slisuje i slámu po axiální mlátičce

Lisovací komoru tvoří po celém obvodu pět nekonečných pásů, které pro maximální nasazení tvoří tři vrstvy s celkovou tloušťkou jeden centimetr. Nutno podotknout, že u prvních několik desítek lisů prodaných v České republice nebylo ani u jednoho stroje potřeba tento pás měnit s ohledem na jeho poškození či přetržení.

„V přední části lisovací komory, hned za vkládacím kanálem, jsou integrovány tři lisovací válce, které slouží k perfektnímu roztočení lisovaného materiálu a vytvoření ideálního jádra balíku,“ pokračuje Vladimír Průcha. „A opět jeden chytrý detail – každý lis si s sebou na zadních vratech veze jakýsi „hřeben“, který nalezne své opodstatnění při lisování přeschlé slámy po sklízecí mlátičce s axiálním mláticím ústrojí. Tento hřeben se bez jakéhokoliv nářadí vloží z vnitřní strany komory do vkládacího kanálu a zaručí i u velmi krátké a nadrolené slámy správnou tvorbu jádra balíku a jeho otáčení v lisovací komoře během lisování. Při přejezdu na jiný druh lisovaného materiálu je ovšem nutné tento vkládaný díl opět z kanálu vyjmout.“

Více se o lisu Kubota BV 5160 dočtete v Zemědělci č. 10.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down