12.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do těžkých podmínek na Vysočině bezorebný systém

V místě, kde končí jedna oblast a začíná další, lze očekávat odlišné přírodní podmínky. Zrovna tak tomu je i na hranici mezi Čechy a Moravou. Krajské uspořádání na historické členění a geografii nebere ohledy, ale v těchto místech hospodařící zemědělci klimatické a půdní poměry zohledňovat musejí. To je také denní chleba zemědělců na Farmě Duben.

Farma Duben je tradiční farma rodinného charakteru, kde se šikovný tým pracovníků věnuje chovu skotu, rostlinné výrobě, zpracování a sušení dřeva a výrobě elektrické energie a tepla. A to ve dvou střediscích – ve Ždírci a pak v patnáct kilometrů vzdálené obci Stříbrný Dvůr. Ačkoli vzdálenost není zas tak velká, jsou pro obě střediska charakteristické naprosto odlišné půdní podmínky. V obci Stříbrný Dvůr se nacházejí lehké písčité půdy, zatímco v okolí obce Ždírec naopak extrémně těžké půdy s velkým obsahem jílu i kamenů.  A právě Ždírec v nadmořské výšce 500 metrů nad mořem představuje pomyslný hraniční kámen mezi Čechy a Moravou.

V minulosti se na Farmě Duben téměř veškerá výměra 715 hektarů orné půdy orala. Potom se majitelé rozhodli o postupný přechod na technologii bezorebnou. A své plány dotáhli úspěšně do konce – nyní se oře již jen 200 hektarů, ostatní výměra je zpracovávána konzervační technologií.

A v té má rozhodující slovo závěsná technika německé firmy Horsch. Majitel Petr Duben se pro ni rozhodl z několika důvodů. Zaujala jej jednoduchost strojů Horsch, jejich snadná údržba, bezporuchové fungování i v těžkých podmínkách a nízká energetická náročnost při práci v porovnání s konkurenčními značkami.  A hledal také vhodného výrobce pro realizaci bezorebného systému hospodaření na své farmě.

Více informací v Zemědělci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down