Efektivní pomocník představen ve vinicích v Itálii

Speciální traktor Goldoni Q110 vhodný pro použití ve vinicích byl představen na farmě Corte d´Aibo, která se nachází cca dvacet kilometrů daleko od Bologny, uprostřed regionálního přírodního parku Parco Regionale dell´Abbazia, Monteveglio. Traktor se vyjímal v krásné krajině, typické pro Itálii, s výhledem na nespočet vinic, pšeničných polí a sadů. Právě zde je traktor Goldoni Q110 ideálním pomocníkem. Farma se specializuje na výrobu vín s využitím moderních technologií a dodržováním zásad ekologického zemědělství. Vinice jsou producentem biomasy v podobě réví, které je třeba odstraňovat. Zatímco dříve se odstraňovalo ručně, dnes se k tomuto účelu využívá mechanizace. Traktor Goldoni Q110 předvedl, jak při této činnosti obstojí. Krom toho byl prezentován také při aplikaci hnojiva. Jak se ukázalo, traktor si ve zmíněných pracích vede velmi dobře a lze dobře využít i v precizním zemědělství.

 Společnost Goldoni je známá především produkcí traktorů pro sady a vinice.  Své stroje vyrábí od roku 1926. Na konci minulého roku byla převzata firmou Arbos Lovol Industry. Firma Goldoni má sídlo ve městě Migliarina di Carpi v oblasti Modeny. Zde vyvinula novou specializovanou inovativní techniku, jíž jsou traktory Goldoni Q110, které jsou mimo jiné zařazeny v kategorii Speciál roku (Best of specialized) soutěže Traktor roku 2017.

Traktor má správný poměr hmotnosti na přední i zadní nápravě, což mu zajišťuje dobrou ovladatelnost  a stabilitu na strmých svazích vinic. Nestejně velká kola nabízí možnost využití vpředu i vzadu připojeného nářadí s maximální rychlostí 40 km/h pro silniční převody. Pohon traktoru zajišťuje čtyřválcový motor VM-R754 IE4 s přímým vstřikem paliva. Traktor disponuje elektricky řízenou dodávkou paliva common rail s turbodmychadlem a mezichladičem pro zajištění optimálního výkonu a spotřeby paliva. Díky použití DOC a DPF filtru a ventilu EGR pro recirkulaci výfukových plynů, které jsou následně zchlazeny v chladiči je plněna norma Stage IIIB. Spolehlivý motor se sníženou hlučností dokonce překročil hranice výkonu 100 koní, dosahuje výkonu 102 k.  Traktor má synchronizovanou mechanickou převodovku, která k řazení nabízí 24  rychlostních stupňů dopředu a 12 dozadu na všechna kola a rozsah rychlostí od 400 m/h na 40 km/h. Inovovaný hydraulický systém má tři hydraulické okruhy a je poháněn trojicí čerpadel. Traktor Goldoni Q110 plní funkci standardního traktoru do sadů a vinic. Svými vlastnostmi se blíží též pásovému traktoru pro práci ve svazích či traktoru na kolech pro řadu pracovních operací vyžadujících stabilitu. Díky technice od firmy Goldoni bude kvalita vína z navštívených vinic i nadále konkurenceschopná.

Více informací naleznete v časopise Mechanizace zemědělství č. 11/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *