Jak vypadá práce s moderními obraceči píce

V rámci prezentací traktorů Steyr modelového roku 2016 a pícninářské techniky firmy Pöttinger byla prezentována také zajímavá souprava při obracení vojtěšky. Traktor Steyr 4100 Multi, osazený čelním nakladačem stejné značky z výroby, byl agregován s neseným osmirotorovým obracečem HIT 8.81 firmy Pöttinger.

Obraceč disponuje osmi rotory, jejichž pohyblivé spojení dovoluje kopírování terénu při práci. Jak bylo prakticky předvedeno na stanovišti, jakmile je obraceč v tříbodovém závěsu zdvižen nahoru, zůstávají všechny rotory díky jejich speciálnímu uchycení v jedné rovině. U krajových rotorů nedochází tak k jejich prověšení, čímž je eliminováno nebezpečí kontaktu prstů s půdou.

V zadní části obraceče procházela ještě trubka, která byla pohyblivě spojena s opěrným kolečkem u každého rotoru. Uprostřed pak trubkou pohyboval malý hydraulický válec. Zástupce firmy Pöttinger v kabině traktoru Steyr Multi předvedl, jak je možné centrálně pohybovat všemi kolečky. Plynulým natáčením koleček vpravo nebo vlevo lze obraceč za jízdy řídit a navádět tak, aby pracoval podle potřeby. Této funkce regulace distribuce píce se využije při obracení na nepravidelných pozemcích či malých a členitých loukách.

Při následné praktické ukázce rozhozu posečených řádků byla patrná perfektní účinnost obraceče v rovnoměrném rozhozu dlouhé hmoty. Vzhledem k termínu tiskové konference na začátku června byly již rostliny vojtěšky v květu a měly tedy i zvýšený obsah sušiny, nicméně pro obraceč nebylY silné stonky a dlouhá, propletená píce vůbec žádný problém. Rotory mají možnost nastavování sklonu a tím i intenzity práce, a hlavní podíl na prvotřídní kvalitě práce má nová konstrukce rotorů Dynatech se zakřivenými rameny.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 7/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *