Jaká byla letošní SIMA?

Francouzská SIMA je jednoznačně nejvýznamnějším veletrhem zemědělské techniky letošního jara, podpořený tím, že velké akce tohoto typu se nyní konají ve dvouletém cyklu. Vystavovatelé jsou si toho vědomi a tak pro návštěvníky připravili spousty novinek. A návštěvníci nezklamali. Zejména první den jich bylo tolik, že se některými expozicemi vůbec nedalo projít.

Trocha čísel

SIMA 2003, pořádaná od 23. do 27. 2. tohoto roku představila 1350 vystavovatelů z 39 zemí (250 z nich vystavovalo poprvé). Jejich expozice zabíraly plochu 220 000 m2. Tak jako v minulých letech byly expozice vystavovatelů rozloženy do sedmi pavilonů severního výstaviště ve Villepinte a tak jako v minulých letech na výstavě dominovaly stroje z rostlinné výroby (zpracování půdy, sklizeň pícnin, sklizeň obilnin, hnojení a ošetřování rostlin, doprava atd.) a menší část byla vymezena technice živočišné (krmné vozy, dojící zařízení, stájové technologie). Nicméně v porovnání s minulými ročníky bylo letos na výstavě SIMAGENA (součást SIMY) předvedeno mnohem více skotu jak masných tak mléčných plemen.

Traktory táhnou

Traktory jsou vždy návštěvníky nejvíce sledovány a také podléhají největším inovacím. Potvrdil to i letošní ročník SIMY na němž všechny významné firmy přišli s novinkami. Největší tlačenice byla na stánku firmy New Holland, která těžila z dobré polohy, dané tím, že její expozice ležela na křižovatce dvou hlavních cest. Zejména o nový model TG 255 s přední nápravou Super Steer byl takový zájem, že nebylo možné se k němu a ni přiblížit.
Hned vedle stánku New Hollandu prezentovala své novinky firma Fendt. Mimo nové řady 800 a nejvýkonnějšího třísetkoňového modelu 930, zde byl k vidění i nový viniční traktor Farmer 209 V.
Massey Ferguson nový traktor nepředstavil, zato zde vystavoval model Xtra 8280, který s pluhem Gregoire Besson překonal světový rekord v orbě. A prezentoval se i novým systémem odpružení kabiny, který byl navržen na cenu Palmares de ľinovation.
Přestože firma Case IH patří do koncernu CNH, její expozice byl v jiném pavilonu, než ta New Hollandu. Nesměly v ní pochopitelně chybět nové traktory řad MXM, JXU či plynulý koncept pojezdu CVX. Obdobně na oddělené ploše byly vystaveny traktory Steyr.
To ve vedlejší expozici dávali jasně najevo, že Lamborghini, Same, Deutz Fahr a Hurlimann patří k sobě. Novinkou v sortimentu byl Same Iron 200, který najdeme i v zelené a stříbrné modifikaci.
Hned několik novinek předvedla italská firma Landini. Zejména šlo o novou řadu Starland zastoupenou modelem 270, který směrem nahoru rozšířil výkonovou nabídku této značky. Jako nová byla prezentována i řada Vision.
Také firma Mc Cormick rozšířila svůj sortiment a kromě nového modelu doplňujícího řadu MTX až do výkonu 200 k předvedla i zcela nový traktor ZTX, k němuž však zatím bližší údaje neposkytla. Podle vnějšího vzezření však půjde o model s výkonem mezi 200 a 300 koňskými silami.
Ve znamení čtyř ventilů na válec a technologie vstřikování paliva Common Rail se nesla expozice firmy John Deere. Vystaven byl průřez sortimentem „velkých“ traktorů od řady 5000 až po řadu 8020.
Přímo nabita novými modely řady T byla expozice firmy Valtra, přičemž nechyběli ani zástupci série S a A. Expozice byla oživena pianistou a klaunem, kteří neúnavně předváděli divákům své umění.
Nový traktor byl i v expozici JCB, již z vnějšího pohledu zaujal jejich inovovaný design. Vystaven byl model 3220 a převodovkou Autoshift plus. Na veletrhu nechyběla ani značka Belarus a pochopitelně i náš Zetor s modely 117 41, 114 41 a také 96 41 na němž byl namontován čelní nakladač z Humpoleckých strojíren.

Sklízecí mlátičky

Také na poli sklízecích mlátiček je pořádně živo a ten kdo nenabízí nové modely, alespoň inovuje. Inovací prošla například sklízecí mlátička Case IH 2388, kterou nyní výrobce nabízí s přívlastkem X clusive a vyznačuje se zejména vylepšeným mláticím a separačním rotorem. Dvě nové řady mlátiček jsou v nabídce New Hollandu. Jednak menší kolega u nás již dva roky nabízené řady CX, který nese označení CS (klasická tangenciální mlátička) a dále výkonný model CR, což je axiální mlátička s dvěma rotory, žacím válem se záběrem až 9,15 m, a motorem s výkonem přes 450 k. na vystavené mlátičce bylo prezentováno zařízení s názvem Stone Detector, které získalo stříbrnou medaili.
Nápisem novinka se pyšnila i Laverda 306, nebo dvě nové mlátičky Claas Evolution určené pro práci ve svažitých podmínkách. Také Massey Ferguson představil novinku a sice mlátičku 7268 Activa.

Zpracování půdy

Výrobou strojů na zpracování půdy se zabývá řada firem a i ve Francii je jich hodně. Tradičně velkou expozici měl proto domácí Gregoiere Besson, Kuhn, či Vogel-Noot. Netradičně pojala svoji expozici firma Kverneland. Tentokrát v ní nebylo příliš mnoho strojů, diváky však měla nalákat taneční vystoupení dívčí skupiny. Do skupiny Kverneland Group patří řada firem a tak krátké představení každé z nich znamenalo odhození části oděvu pohledných dívek. Zájem diváků byl značný.
Mezi vystavovateli se neztratili a ni klasičtí „lídři“ jako Rabe, Lemken či Pottinger. A kupodivu ani náš tuzemský výrobce SMS Rokycany, který představil hned několik strojů a začíná se na francouzském trhu úspěšně zabydlovat.
Z oblasti secích strojů byl nominován na cenu Palmares de ľinovation stroj Kuhn Fastliner 6000, a zlatou medaili získalo zařízení firmy Sulky Burel, které opticky kontroluje průchodnost semenovodů a signalizuje ucpání kteréhokoliv z nich.

Postřikovače

Francie je tradičně silným producentem postřikovací techniky a je to znát i na rozsáhlých expozicích jejich firem. Ve stánku Tecnomy mohli návštěvníci vidět nejen nový Fortis, ale také stříbrnou medailí oceněný integrovaný systém pro čištění nádrže od reziduí chemikálií s názvem Autonet.
Velkou expozici měla firma Amazone a k vidění byla i řada dalších značek, které na českém trhu nejsou známé.

Sklizeň pícnin

Nevím zda je to dáno charakteristikou francouzského trhu, ale příliš mnoho sběracích vozů představeno nebylo a o to více se prezentovaly samojízdné řezačky. Samozřejmě zejména John Deere se svojí novou řadou 7000 s plynulou převodovkou pro nastavování délky řezanky, za kterou získal zlatou medaili, dále supervýkonný Krone Big X, který může být vybaven adaptérem pro sklizeň až 12 řádků kukuřice a samozřejmě firma i Claas, která předvedla novinku v automatizaci. Po zařízení Autopilot, které pomocí hmatačů navádí řezačku v porostu kukuřice je nyní v nabídce také Laser Pilot, který navádí řezačku na řádek pícniny. Laser Pilot pracuje na stejném principu, jako ten, který je použit ve sklízecích mlátičkách a i z vnějšího pohledu vypadá stejně.
Poměrně hojně byly prezentovány lisy, zejména ty na válcové balíky. Novou řadu přestavil New Holland u ostatních značek šlo většinou o osvědčené modely. Stříbrnou medaili obdrželo zařízení Fine Cut, které je použito v lisech Claas Quadrant 2200 a vyznačuje se významně kratší délkou řezanky. Jak by ne když je v řezacím ústrojí ne obvyklých 17 až 24 nožů, ale hned 49.

Manipulace

V oblasti manipulační techniky mohli návštěvníci shlédnout jak osvědčené produkty, tak novinky. Mezi novinkami se angažoval asi nejvíce domácí Manitou. Předvedl ovládací joystick pro své manipulátory, který má proporcionální ovládání. To znamená pokud s ním pohybujete pomalu dějí se dané úkony pomalu, pokud rychle pohybuje se teleskop rychle. Z důvodu „proporcionality“ jsou tlačítka na hlavici joysticku nahrazena dvěma otočnými snímači, pracujícími na elektromagnetickém principu. Druhou podstatnou novinkou je výkonný manipulátor MLT 845, vycházející z předešlého modelu 835. Maximální výška zdvihu 8 m byla zachována, zvýšila se však nosnost a to ze 3,5 na 4,5 t.
Dvě novinky představila také firma Merlo. Jednak inovovaný Multi Farmer a dále nový model z řady Panoramic s označením 30.9 KT, se zdvihem 9m a nosností 3,2 t. Také u JCB byly k vidění dva nové stroje. Z pohledu čelních nakladačů měly dvě největší expozice firmy Mailleux a Alo.

Palmares de ľinovation

Na veletrzích je zvykem udělovat ocenění, které jsme zvyklí nazývat zlaté a stříbrné medalike. Na SIMĚ mají označení Palmares a jde o totéž. V tomto roce bylo uděleno devět zlatých a šest stříbrných medailí. Některé z nich již byly zmíněny v předcházejícím textu další si přiblížíme v následujících řádcích.
Hned několik zlatých medailí získaly počítačové systémy. Příkladem může být Automatic Farm Management firmy John Deere, který ukládá a vyhodnocuje data o pozemcích získaná při práci stroje. Další zlatou medaili získal počítačový systém Agrotronix, který zpracovává výsledky precizního zemědělství. A třetím „zlatým“ softwarem byl systém kontroly mléka v chladícím tanku firmy Westfalia.
Mezi stříbrnými medailemi byl zajímavý systém příčného vyrovnávání korby návěsů firmy ABM Industries. Korba je umístěna na kolébkovém rámu po němž je posunována prostřednictvím čtyř hydraulických válců. Posun je realizován automaticky, na základě signálu ze snímače polohy umístěného v přední části návěsu.
Zajímavý byl adaptér firem Amazone-Krone určený pro sklizeň silážní kukuřice. Odříznutá stébla jsou zubovým pásem dopravována ve svislé poloze přímo do vkládacích bubnů. Stříbrnou medaili obdržel i další adaptér pro sklizeň kukuřice, tentokrát však na zrno. Jednalo se o Corn Star od firmy Kemper. Mezi dalšími oceněnými exponáty byl například systém čištění cukrovky na sklízečích Matrot a několik dalších.

Česká účast

Do Paříže je to trochu dál než do Hannoveru, takže i účast českých firem zde byla slabší. Nicméně tradiční vystavovatelé byli i zde přítomni. Zhruba polovina jich byla soustředěna v hale 4 v části nazvané „Pavilón České republiky“. Jednalo se o firmy Agromont Vimperk, s.r.o., Farmet, a.s., Jan Krajčovič – KSK, STS Prachatice a Sdružení výrobců zemědělské a lesnické techniky ZeT. V hale čtyři se prezentoval také domácí výrobce pneumatik Mitas, a.s. a představily se i firmy Sach – Josef Volšický, Seco Group, a.s. a již zmiňované firmy Humpolecké strojírny, Zetor a Agrostroj Pelhřimov.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *