11.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když se příprava půdy a setí spojí

Secí stroj Rapid A800S, který provádí dvě pracovní operace najednou – setí a přípravu půdy – si v loňském roce pořídil soukromý zemědělec Ing. František Bureš. Už po první sezóně ví, že zvolil dobře. Přesné setí, intenzivní zpracování půdy a vysoký výkon za současné úspory paliva i drahocenného času totiž patří k jeho základním přednostem.

Soukromý zemědělec Ing. František Bureš podniká na své farmě ve Švábenicích na Vyškovsku od roku 1991. Spolu s ním tu hospodaří i jeho bratr Stanislav Bureš a další dva zaměstnanci. Farma je zaměřena pouze na rostlinnou výrobu. Obhospodařují zhruba 520 hektarů, na kterých dříve pěstovali širokou skladbu plodin od pšenice ozimé a řepky přes cukrovku, jarní ječmen a hrách až po mák. Kvůli nejistému odbytu a velmi nízkým cenám ale farmář v posledních letech zůstává už jen u pěstování jarního ječmene. „Do loňského roku jsme pěstovali i cukrovku. Vzhledem k tomu, že ale zavřeli Cukrovar Němčice na Hané, který ji od nás odebíral, ji letos už nezasejeme. Plochu, na které jsme ji měli, teď budeme muset oset něčím jiným,“ svěřuje se Stanislav Bureš. Řepa byla pro podnik jistý příjem peněz. Nyní je tržní plodinou jen jarní ječmen. Ten již vloni zaujímal převážnou část orné půdy, kolem 400 hektarů. Na zbytek plochy zřejmě zasejí mák a kukuřici. Za účelem navýšení prodejní ceny obilí si na farmě před dvěma lety nechali vybudovat dvě sila s kapacitou 2400 tun, která pojmou o něco větší množství, než je faremní produkce jarního ječmene.

Oblíbená značka
strojů nosí červenou
Na výměru farmy, jak Stanislav Bureš podotýká, jsou na tom se strojním vybavením dobře. V strojovém parku se sice najdou i starší kusy – například kompaktor Religieux na přípravu půdy pamatuje dobu před patnácti lety - převážnou část ale tvoří spíše nové stroje, které byly pořízeny v průběhu několika posledních let. Mezi těmi nejnovějšími lze nejčastěji vidět červeně zbarvenou techniku od firmy Massey Ferguson. Poté, co si v roce 1992 pořídili první devadesátikoňový traktor z této rodiny, si značku oblíbili a zůstali u ní i při pořizování dalších dvou traktorů. Tím posledním traktorem, který si na farmu před dvěma lety přivezli, je stroj MF 8480 o výkonu 300 koní. „Se značkou Massey Ferguson jsme spokojeni. Jejich traktory se nám za několik posledních let už osvědčily. Jsou to nejen cenově výhodné, ale také výkonné, kvalitní a spolehlivé stroje,“ tvrdí Stanislav Bureš. Výhodou jejich nejnovějšího traktorového přírůstku MF 8480 je podle Stanislava Bureše snadná obsluha, nižší spotřeba, vyšší výkon a také pohodlná jízda. Důležitou roli rovněž hraje spolehlivý a rychlý servis a dostupnost náhradních dílů. Za dvě uplynulé sezóny má traktor najeto zhruba 1200 motohodin.
Jak tvrdí Stanislav Bureš, pro traktor je charakteristická nízká spotřeba motorové nafty. Při setí má spotřebu od pěti do sedmi litrů na hektar, při podmítkách od sedmi do jedenácti litrů v závislosti na pozemku a hloubce pracovní operace. Značce Massey Ferguson zůstali bratři Burešovi věrni i při výběru sklízecí mlátičky, teleskopického nakladače a sekačky na trávu.
Co však ve strojovém parku na farmě Ing. Bureše schází, je pluh. Soukromý zemědělec totiž uplatňuje bezorebný systém zpracování půdy a místo orby se provádí jen hloubkové kypření.

Dvě pracovní operace najednou
Kvalitní setí je základní podmínkou rovnoměrného vzcházení rostlin. Proto se musí výběr secího stroje dobře zvážit. Ing. František Bureš se rozhodl pro koupi secího stroje s podmítačem Rapid A800S od švédské firmy Vaderstad, který nejlépe vyhovoval jeho požadavkům. „Vzhledem k tomu, že při zpracování půdy uplatňujeme minimalizační technogie, byla pro nás při výběru secího stroje hlavní podmínkou možnost spojení setí s přípravou půdy, abychom mohli sloučit dvě pracovní operace v jednu a minimalizovali tak pojezdy po pozemku a zároveň šetřili naftu i techniku. Rovněž jsme chtěli zvýšit výkon a časově zkrátit pracovní operaci díky většímu záběru stroje. Dříve jsme měli secí stroj Kockerling o záběru čtyři a půl metru, což nám ale nestačilo. Vaderstad je jedna z mála firem, která u svých secích strojů nabízí širší osmimetrový záběr, který našim nárokům vyhovuje,“ prozrazuje Ing. František Bureš.
Před samotnou koupí soukromý podnikatel vyzkoušel stroj na svých pozemcích. Nechal si na zkoušku zasít zhruba dvacet hektarů. Stroj má nyní u Burešů za sebou první sezónu a jeho majitel je se svým výběrem spokojen. „Vloni jsme se secím strojem Rapid A800S pracovali poprvé a teprve jsme se učili, jak jej používat. Zaseli jsme s ním přibližně 500 hektarů, většinou ječmen a mák. Za celou dobu s ním nebyl žádný problém. Stroj také není náročný na údržbu,“ informuje.
Jeho výkonnost závisí na terénu a svažitosti pozemku. Denně dokáže na poli zasít 50 až 70 hektarů. Jeho pracovní rychlost se přitom může vyšplhat až na 15 kilometrů za hodinu. Mezi jeho největší přednosti podle Stanislav Bureše patří velmi snadná ovladatelnost. Přímo z kabiny řidiče je totiž možné provést nastavení pracovních orgánů - lze měnit hloubku pracovního zásahu nebo velikost výsevku, a to i během jízdy. Mezi jeho funkce patří i možnost setí jen jednou polovinou stroje.

Secí stroj Rapid zblízka
Rapid A800S je kombinovaný stroj pro přípravu půdy a setí, který provádí přesně a s vysokou rychlostí dva pracovní postupy v jednom kroku. Pracovní rychlosti třináct až čtrnáct kilometrů za hodinu pro něj nejsou neobvyklé. Díky své výkonnosti je vhodný i pro ta největší zemědělská hospodářství. Objem zásobníku osiva je 3000 litrů. S jednou náplní může osít plochu asi patnáct až dvacet hektarů. Stroj se vyznačuje malou transportní šířkou, která je jen tři metry, takže může bez problémů, rychle a bezpečně přejíždět z jednoho pole na druhé.
Zpracování půdy provádí nářadí předřazené v předu - systém Disc s talířovym kypřičem.
Osivo je do půdy umísťováno secími botkami u talířů kypřiče, které prořezávají povrch půdy a vytvářejí vrstvu půdy s jemnou strukturou, do které se osivo vkládá a následně přitlačí pneumatikovým pěchem. Ten současně zajišťuje, že je výsevní hloubka páru řádků přesně dodržena nezávisle na pojezdové rychlosti. Pneumatický systém dávkování zajišťuje rovnoměrný přísun osiva.
Jednou z velkých předností systému Rapid je ovládání výsevní hloubky. Každé kolo ovládá jeden pár talířů na předem nastavenou výsevní hloubku, přičemž současně zpevňuje půdu. To probíhá nepřetržitě bez jakéhokoli zpoždění a v kombinaci s dobrou pohyblivostí. Tajemství spočívá mimo jiné v pryžovém odpružení, které nevyžaduje údržbu, je téměř bez opotřebení a dává stroji klidný chod a pohyblivost. I na kameny je tento systém necitlivý.
Silné, dvanáctimilimetrové pruty přitlačovaného zavlačovače na konci stroje pak kypří povrch oseté půdy a zabraňují vysychání a tvoření půdního škraloupu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down