Současné ceny zemědělských plodin a situace v oblasti jejich prodeje staví zemědělce před rozhodnutí. Je výhodnější odvézt úrodu z pole přímou cestou do středisek výkupu, nebo investovat do technologií posklizňového zpracování, popřípadě i skladování
.
Farma Srch, a. s., je typický rodinný podnik. „Hospodařit jsme začali v roce 1991 na dvanácti hektarech rodinných pozemků“, řekl Josef Červený. Postupem času rozšířili na Srchovsku obhospodařovanou plochu na 300 ha. Z původního sdružení fyzických osob se v roce 2001 transformovali na akciovou společnost. Po roce 2000 získali v konkurzu středisko Tetov a s ním dalších 350 ha půdy, takže dnes obhospodařují celkem 650 ha půdy ve dvou 35 km vzdálených střediscích. Pěstování zeleniny, kterému se věnovali od začátku, se později z ekonomických a obchodních důvodů ukázalo neefektivní, a tak zeleninu vystřídala na 250 ha kukuřice, na zbytku plochy pak řepka a další obilniny.
Jak řekl Josef Červený, začínali na zelené louce. Chybějící zázemí, zejména skladové plochy byly důvodem, proč dlouhá léta vozili sklizenou úrodu rovnou do středisek výkupu. Nevýhodné obchodní podmínky ale přiměly majitele firmy řešit odbyt vlastní produkce jiným způsobem. Po koupi střediska Tetov získali nezbytné skladové prostory. Následovalo rozhodnutí pořídit si sušičku. Po získání nezbytných informací padla volba na mobilní sušičku GSI 1226.
Malé rozměry,
ale velký výkon
Tato malá jednomodulová sušička patří do rodiny průtokových sušiček GSI. Volit lze i provedení dvojmodulové či trojmodulové, které již uspokojí i náročné zákazníky. Systém sušení je v této sušičce založen na pomalém propadávání zrna úzkým prostorem mezi vnější vrstvou sušičky a vnitřním košem. Ten je zahříván horkým vzduchem z hořáků instalovaných ve středové části větráků. O regulaci průtoku zrna se stará horní a spodní šneková soustava. Ta na základě pokynů z řídicího počítače zrychluje nebo zpomaluje plnění stroje.
Mezi klady sušičky lze zařadit malé rozměry při vysokém výkonu, šetrný způsob sušení, počítačový systém podávající detailní informace o stavu sušené plodiny nebo vysušení plodin na jeden průchod strojem. V jednotlivých detailech je pak sušička přizpůsobena potřebám každého uživatele. Například pro sušení řepky je doplněna speciálním filtrem znemožňujícím propadávání zrna.
Zkušenosti z praxe mají noví majitelé pozitivní. U kukuřice se dařilo snížit vlhkost zrna z 29 na 14 % jedním průchodem sušičkou. Při sušení obilí a průměrném čtyřprocentním odsušku zpracovávali za hodinu 60 t materiálu. Navíc je nyní podle Josefa Červeného ekonomicky výhodnější sklidit obilniny v optimální době, byť s vyšší vlhkostí zrna, než čekat na nižší vlhkost a riskovat porůstání zrna nebo ztrátu jeho kvality. Pro jiného pěstitele usušili přibližně 280 t slunečnice, se kterou získali i novou zkušenost. Olejniny jsou náchylné při sušení na vzplanutí. Pokud se tak stane, segmentové uspořádání sušičky umožňuje odsypat pouze nezbytně nutné množství zasaženého zrna, čímž se minimalizují ztráty. Maximální výkon sušičky Josef Červený odhaduje ve svých podmínkách na 80 t usušeného materiálu za hodinu.
Proti původním předpokladům však nejvíce nové majitele překvapila nízká spotřeba zemního plynu a elektrické energie. Po sezóně a podrobném vyhodnocení výsledků vychází skutečná spotřeba zemního plynu na jednu tunu materiálu a jedno procento odsušku hluboko pod údaj uváděný výrobcem. Spotřeba elektrické energie sušičky včetně dopravních cest se dlouhodobě pohybuje kolem 40 kW/h. Již první sezóna ukázala, že rozhodnutí investovat do sušení bylo správné a že se náklady na pořízení sušičky GSI 1226 v krátké době vrátí.
V následujícím období čeká vlastníky úkol vyřešit dopravní cesty, protože ty jsou v současné době limitujícím faktorem výkonnosti sušičky. Zde se otvírá možnost další spolupráce s dodavatelem.
Klíčové informace: Modulový systém se přizpůsobí každému zákazníkovi.
Jednomodulovou verzi sušičky lze volit i v mobilním provedení.
Sušička se vyznačuje vysokým výkonem při malých rozměrech.
Spotřeba elektrické energie i zemního plynu je příznivá.