Lišta vhodná do polehlých porostů byla představena na Mladoboleslavsku

Inovovaný model lišty FD135 firmy MacDon byl představen na polním dnu nedaleko obce Bítouchov na Mladoboleslavsku. Jeho hlavní předností je dokonalé kopírování terénu a možnost sklizně nízko nad povrchem půdy. Lišta je proto velmi vhodná do polehlých porostů, které jsou tuto sezónu problémem. V okolí obce Bítouchov tomu nebylo jinak, a tudíž zde mohla být tato přednost názorně ukázána.

 

Firma MacDon se specializuje na výrobu sklizňových komponentů špičkové kvality. Jedním z nich je i lišta FD135, kterou lze dodat na jakýkoliv typ sklízecí mlátičky. Přednosti tohoto nového modelu bylo možné vidět v rámci polních dnů 17. a 18. srpna.

Perfektní mechanické kopírování terénu

Lišta FD135 vyniká svým dokonalým kopírováním. Dokonalé kopírování terénu umožňují 2 sady vinutých pružin, které lištu nadlehčují z 90 až 97 % její váhy. Z tohoto důvodu musí být lišta stabilizována, k čemuž napomáhají odpružená stabilizační kola.

Lišta se dokáže „smát i mračit“. I takto by se dala popsat lišta FD135 díky třídílnému flexibilnímu adaptéru s děleným přiháněčem. Přiháněč je v každém okamžiku rovnoběžný s žací kosou. Tato technologie dovoluje vychýlení každého ramene lišty.

Kopírování tvaru pozemku je provedeno s minimálním přítlakem na půdu. Výšku strniště a tlak na půdu lze volit díky automatické regulaci.  Zvláštností je plastový plaz, kterým je lišta osazena po celé délce kosy. Tento plaz zamezuje styku kosy se zemí a umožňuje sklízet nízko nad povrchem.

Plynulá doprava sklízeného materiálu

Prvním strojem, který přichází do styku se sklízenou plodinou, je žací adaptér. Lišta vyniká plynulou a efektivní dopravou sklízeného materiálu. Mezi přiháněcím a průběžným šnekem nevzniká prostor, kde by docházelo k nahrnování a ucpávání sklízenou hmotou. Dráha prstů přiháněče je řízena pomocí unikátní technologie vačkového mechanismu. Prsty se kývou, což zajišťuje, že se sklízený materiál nenamotává. Posléze dochází k jemnému položení plodiny na gumotextilní pás.

Středový pás, který podává sklízenou hmotu do mlátičky, je u lišty FD135 zabezpečen těsněním, tudíž nedochází ke ztrátám zrna.

Centrální šnek lze speciálně nastavit, podle sklízené plodiny. Nastavením změníme geometrii palcovnice. Samotná palcovnice je u tohoto modelu také inovována, má duté palce, jež jsou lehké.*

Více informací naleznete v Mechanizaci zemědělství 9/2016.

alb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *