Louky v Beskydech sklízí stroje Kuhn a New Holland

Moderní zemědělská technika dokáže v rukou šikovného zemědělce odvádět velké množství práce ve vysoké kvalitě. Progresivní farmáři si mohou svůj podnik vybavit podle svých představ. Jedna z farem, vybavených moderní výkonnou technikou, sídlí v obci Čeladná v srdci Beskyd. Rodinný zemědělský podnik Gaják spol. s r. o. znají také početní lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí, kterým při vycházkách do krásné okolní přírody přijde zavděk mléko, zmrzlina či jiné občerstvení, které farma nabízí.

Hlavní zaměření farmy je chov skotu s produkcí mléka. Jedná se o stádo s uzavřeným obratem. Krmivo se získává obhospodařováním 200 hektarů trvalých travních porostů v nadmořské výšce 450–500 metrů. Travní píce se sklízí formou senáží a na seno. Senáže se po dobu dvaceti let ukládaly do žlabu, nicméně v průběhu loňského roku došlo k zásadnímu obratu.

Chod farmy zajišťují dva lidé – otec se synem. Pro technologii senážování do žlabu bylo zapotřebí pět pracovníků, které byl ale v poslední době problém sehnat.  Otec Jiří Kovalík se proto rozhodl pro sklizeň pomocí lisu na hranolové balíky. A to z důvodu lepší skladovatelnosti, vyšší kvality hmoty a hranolové balíky se neodkutálí z kopce dolů oproti válcovým.

V loňském roce byl pořízen lis BigBaler 1290 CropCutter značky New Holland v provedení pro sklizeň senáží. Lis je osazen řezacím ústrojím s 29 noži, vlhkoměrem a váhou. Je ovládán prostřednictvím systému ISO-Bus na terminálu IntelliView IV traktoru New Holland T7040, který s ním pracuje snadno i v kopcovitých pozemcích.

Nasekávání píce, obracení i shrnování provádí pícninářské stroje Kuhn.*

Více informací a zkušeností z nasazení popisovaných strojů v oblasti Beskyd přinese týdeník Zemědělec. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *