Mechanické navádění do řádků usnadňuje sklizeň kukuřice

Možnosti, jak optimalizovat sklizeň pomocí sklízecí mlátičky jsou různé. Při sklizni úzkořádkových plodin lze pro navádění do záběru využívat laserových senzorů nebo satelitní navigace. Při sklizni kukuřice jsou z důvodu potřeby přesného navádění na řádky nároky na přesnost při navádění vysoké. Jak se ukazuje, ani přenos map z traktoru se secím strojem, řízeného přesnou satelitní navigací do navigace mlátičky, nemusí vést ke zcela uspokojivým výsledkům. Proto mnozí pěstitelé kukuřice hledají řešení pro přesné navádění do řádků.

Tak tomu bylo i v zimě roku 2013 v rodinném zemědělském podniku Virp s. r. o. Otec spolu s dvěma bratry obhospodařují 640 hektarů orné půdy, na níž má velké zastoupení pěstování zrnové kukuřice. Podnik byl založen v roce 1993 a působí regionálně v okolí obce Dolní Roveň nedaleko Hradce Králové. Využívá výkonnou zemědělskou techniku a značný počet systémů automatického řízení podle GPS různých značek.

Tak je tomu i u sklízecí mlátičky Case IH AF 9010. Tento stroj pracuje v podniku již sedmým rokem a z výroby je vybaven předpřípravou pro instalaci navigace. Dodatečně byl osazen automatickou satelitní navigací značky Ag-Leader s komfortním barevným dotykovým terminálem. Při sklizni obilnin tento systém výrazně usnadňuje ovládání mlátičky a umožňuje plného využití šířky záběru žacího ústrojí. Při podzimní sklizni kukuřice přemýšleli oba bratři nad další možností zpřesnění práce.

Vhodné řešení nalezli v systému TrueSight. Jeho výrobcem je americká firma Headsight a dodavatelem byla společnost P & L s. r. o. Jedná se o mechanické navádění do řádku při sklizni kukuřice, využívající snímání polohy pomocí hmatačů. Systém byl dodatečně namontován na osmiřádkový adaptér Mais Star Horizon firmy Geringhoff a od října 2014 je v plném provozu. Pavel Vinař, který sklízecí mlátičku obsluhuje, si pochvaluje výrazné usnadnění práce i lepší vzhled strniště.*

Více informací a postřehy přímo ze sklizně porostu kukuřice přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 12/2014.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *