Moderní technologie pěstování kukuřice

Již dlouhou dobu je v zemědělství významným tématem hledání možných úspor. Určité možnosti skýtá také využití moderních technologií pěstování plodin, zvláště kukuřice, kterou pěstují podniky s intenzivní živočišnou výrobou na velkých výměrách. Kukuřice je plodinou s velkými nároky na výživu minerálními hnojivy, která jsou ovšem nákladná. Do určité míry nebo zcela je možné tato hnojiva nahradit kapalnými statkovými hnojivy, a snížit tak náklady na výrobu. Umožňuje to metoda pěstování kukuřice v pásovém zpracování půdy, tzv. strip-till.

Nabídka zařízení pro pásové zpracování půdy na našem trhu se stále rozšiřuje. V letošním roce do ní vstoupila i firma Vogelsang. Její stroj s označením XTiLL Pro Terra je určen pro zpracování půdy v pásech s roztečí 75 cm s možností podkořenového přihnojování. Zařízení má robustní konstrukci a v osmiřádkovém provedení záběr šesti metrů. Pro souběžnou aplikaci kejdy je vhodné do agregací se samojízdnými aplikátory, které musí být vybaveny automatickou satelitní navigací.

Zařízení XTiLL mělo v ČR premiéru na brněnském veletrhu Techagro 2016.  Ihned poté byl vystavený stroj agregován se systémovým traktorem Xerion 3800 Saddle Trac, osazeným kejdovou nástavbou firmy Zunhammer.

Traktor patří firmě Agroslužby Krpálek, která jej nasadila formou služby na pozemcích zemědělského podniku ZD Krásná Hora. Redakce díky společnosti Vogelsang CZ s. r. o. mohla být přitom. Traktor prováděl pásové zpracování půdy do hloubky 28 cm se současným ukládáním kejdy do hloubky 17 cm od povrchu pozemku.

Na svažitém pozemku byla předplodinou ozimá pšenice, po níž následoval 20. 8. výsev ozimého žita. Porost žita jako meziplodiny má protierozní funkci a pásové zpracování půdy probíhalo přímo do něj.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství 6/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *