Traktory s logem jelena se v českém zemědělství velmi dobře uplatňují. Těžké tahové práce, příprava půdy, setí, sklizeň pícnin či doprava patří k jejich běžným činnostem. Svou práci odvádí kvalitně a rychle, přitom poskytují obsluze vysoký komfort a jsou spolehlivé. V každém traktoru je skryté know-how jeho výrobce, který se zabývá vývojem a výrobou traktorů již sto let. Co všechno výroba traktorů obnáší, jsme se zajeli podívat přímo do srdce Spojených států.
Díky ochotě společnosti STROM Praha jsme mohli navštívit jednoho z největších a nejstarších výrobců zemědělské techniky na světě přímo v jeho domovině. V polovině dubna jsme se vydali z teplého jarního počasí a po dlouhé třináctihodinové cestě přistáli v zasněženém americkém středozemí. V průběhu několika dnů jsme mohli poznat krajinu s typickým řídkým osídlením, dlouhými přímými úseky dálnic, na nichž se pohybovaly kamionové tahače s typicky americkou konstrukcí motoru před kabinou, a nepřeberná množství vozidel typu pick-up v úplně jiné dimenzi rozměrů, než je běžné u nás.
„V Americe je vše hodně velké,“ řekl nám s úsměvem na uvítanou Geoffrey Huicq, manažer pro oblast velkých traktorů pro Evropu. To jsme ještě netušili, jak mimořádné zkušenosti a dojmy přinesou návštěvy továren na velké kolové a pásové traktory John Deere ve Waterloo či sklízecí mlátičky série S700i ve městě Moline, kde má John Deere své sídlo.
Jedním z důvodů, proč tyto stroje dělají svou práci tak, jak mají, je velká hloubka výroby a poctivá kovářská práce. Zpracování oceli má tento výrobce dotažené do dokonalosti; jaké postupy a technologie využívá, jsme mohli vidět přímo ve slévárně ve městě Waterloo.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2018.