Navijáky pro náročné zájemce

V průběhu předvádění lanového systému Ritter KSK 3 proběhla také praktická ukázka přibližování kulatiny s využitím traktoru a navijáku Ritter. Tato specializovaná rodinná firma má v konstrukci svých navijáků řadu originálních řešení, které jim propůjčují specifické vlastnosti.

Lanovka Ritter KSK 3 vršila na kraji cesty kmeny jeden za druhým. Proto, aby se prostor jejich skladování nadměrně nezaplnil, bylo třeba kulatinu odtransportovat na místo skládky. Tam pak proběhne její rozřezání a vytřídění na sortimenty.

Při soustřeďování smrkových a dubových kmenů na nedaleké místo skládky se předvedl v činnosti další stroj Ritter – profesionální naviják SD 27 DK spolu s traktorem Zetor Proxima Plus 100.

Navijáky Ritter se vyznačují tím, že v průběhu navíjení lana zůstává tažná síla lana stále na shodné úrovni. Je to dáno tím, že naviják využívá k pohonu šnekovou převodovku zabezpečující přímý převod s minimální ztrátou. Za převodovkou je umístěna lamelová spojka s velkým průměrem lamel. Předvedený dvoububnový naviják disponoval tažnou silou 70 kN a lany o délce vždy 150 m.

Díky konstantní tažné síle může být naviják vybaven lanem o menším průměru, takže lesník nemusí při tažení lana ke kulatině nést v ruce takovou hmotnost lana. Zároveň mu pomáhají i kladky s pomocným odvíjením.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 12/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *