31.05.2010 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové středisko na kraji nemocnice

Ne, nejde o nový scénář k volnému pokračování oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města. Klidně by tento příspěvek mohl nést titulek Zemědělské stroje nahradily sanitky, nebo V novém provozu po patnácti letech. Tak dlouho se na moderní zázemí těšili v AZ Centrum Chomutov, které patří mezi čtrnáct provozů akciové společnosti Agrozet České Budějovice. Dočkali se v pátek 30. dubna, kdy bylo nové středisko za přítomnosti desítek zemědělců využívajících jeho služby slavnostně otevřeno.

Rekonstrukce haly, ve které původně parkovaly sanitky z vedlejší nemocnice, proběhla v rekordně krátkém čase. První práce začaly v listopadu 2009 a za necelý půl rok byl nový areál zkolaudován. Vyrostla zde nejen moderní administrativní část včetně zasedací místnosti, která bude sloužit i ke školení uživatelů zemědělské, komunální a zahradní techniky, či sklad náhradních dílů spojený s prodejem malé mechanizace značek Honda a Vari, ale především tolik potřebné servisní zázemí.

Spokojenost a vzájemná důvěra
„V patnáctileté historii je toto nové středisko naše čtvrté místo,“ řekl týdeníku Zemědělec Peter Barca, vedoucí provozu AZ Centrum. „Na všech předešlých nám chybělo pořádné technické zázemí, a proto jsme většinou zajišťovali servis přímo u zákazníků. Jak však rostl počet prodaných strojů, stával se tento problém naši Achillovou patou, a to i přesto, že prodáváme velmi kvalitní techniku s minimální poruchovostí a dlouhou životností. Dnes jsme schopni zajistit servis přímo na našem provozu, což oceňují nejen naši servisní pracovníci, ale především zemědělci a další uživatelé nových i starších strojů.“
AZ Centrum působí v okrese Chomutov, částečně zasahuje i do mosteckého regionu či na Sokolovsko. „Vsadili jsme na žlutozelenou a žlutočervenou techniku, od roku 1995 máme ve zdejším regionu výhradní zastoupení pro stroje značek John Deere a Pöttinger,“ pokračuje Peter Barca. „Dovolím si tvrdit, že devadesát procent zdejších zemědělců nakupuje u nás, v současnosti máme více než 150 obchodních partnerů. Řada zákazníku začala s námi obchodovat nejdříve tak, že potřebovala opotřebitelné náhradní díly či jiný spotřební materiál, postupem času jsme jim pomáhali řešit problémy s jejich technikou a většinou to skončilo tím, že si za čas přišli pro nový stroj. Cesta od drobných nákupů přes rady a konkrétní pomoc až k obchodu za miliony je postavena na důvěře, spokojenosti a oboustranně výhodném partnerství. Zemědělci oceňují, že naši pracovníci nehledí na čas a snaží se jim pokaždé vyjít vstříc, bez ohledu na to, zda je pondělí ráno nebo sobota večer. Náš úspěch je založen i na tom, že neznáme slovo maličkost, ke všem problémům přistupujeme stejně zodpovědně. Je pro nás bytostně důležité, aby technika neměla žádné prostoje a mohla uživatelům sloužit vždy, když to potřebují. O stroje se staráme, jako kdyby byly naše vlastní. Co je také důležité, prodáváme za přijatelné ceny s minimálním rabatem. A proto se k nám zákazníci rádi vracejí.“

SZIF nahradili příbuzní
V době naší návštěvy si pro nový traktor John Deere 6230 s žací lištou Pöttinger Nova Cat 305 s pracovním záběrem 3 m přijel Martin Bilák z Louchova nedaleko Klášterce nad Ohří. Jeho farma v podhůří Krušných hor se 120 hektary zemědělské půdy je zaměřena na chov krav bez tržní produkce mléka plemene charolaise.
„Farmu mám zatím v nájmu od svého strýce, postupem času bych ji měl převzít,“ řekl nám začínající farmář Martin Bilák. „Doposud jsme využívali traktor John Deere 5510 a žací lištu Pöttinger s menším záběrem a s oběma stroji jsme měli velmi dobré zkušenosti. Na větší plochy však potřebujeme větší stroje, termíny na údržbu krajiny jsou kruté. Vybírali jsme silnější traktor do lisu John Deere, neboť v katastru máme velké stráně a bez výkonnějšího traktoru se dají jen těžko sklidit. Traktor John Deere 6230 o výkonu 101 koní je těžší, má lepší stabilitu a v kombinaci s novou žací lištou o větším záběru sklidíme pozemky za kratší dobu. Přitom uspoříme nejen čas, ale také naftu a další náklady spojené s přejezdy. Zkušenosti se společností AZ Centrum máme vesměs pozitivní, což už se nedá říci o Státním zemědělském intervenčním fondu, u něhož jsem žádal, co by začínající zemědělec, o dotaci právě na tuto soupravu. Nejdříve mi sdělili, že moje žádost obsahuje vše nezbytné, ale pak mi ji bez jakéhokoliv zdůvodnění zamítli. Tak jsem si pomoc začínajícímu zemědělci nepředstavoval. Musel jsem si tedy peníze narychlo půjčit od příbuzných. Jsem rád, že mě podporují a mému snažení věří.“

Velké rozdíly v jednom okrese
Shodou okolností přijel do nového střediska i další zákazník Ing. Jaroslav Brožka, ředitel společnosti AGROCOM Hrušovany, která hospodaří na 2300 ha zemědělské půdy, a mimo jiné předseda představenstva Okresní agrární komory Chomutov. Samozřejmě jsme se mu s rozčarováním Martina Biláka „pochlubili“. „
„Jsme jeden z nejhorších okresů v České republice, co se týká dotací, které jdou mimo základní dotační tituly,“ snažil se vysvětlit místní problémy Jaroslav Brožka. „Celkový příjem dotací je tu až šestkrát nižší než v zemědělsky silných okresech, jako například Břeclav či Hodonín. V okrese Chomutov je něco přes 120 zemědělských subjektů, z nichž je 12 větších a zbytek jsou drobní farmáři s 200 či 300 i méně hektary zemědělské půdy. Převažují soukromí zemědělci, kteří dříve v zemědělství nepracovali, nebyli součástí managementů a se získáním dotací mají problémy. Zemědělské podniky se zkušeným managementem, který do nich přešel z bývalých družstev, mají v tomto ohledu určitou výhodu.“
Ústřední problém chomutovského okresu spočívá podle Ing. Brožky v tom, že je rozdělen na dvě části. Jednak na nížinnou, která přiléhá k lounskému okresu a kde jsou vhodné podmínky pro polní výrobu. V druhé kopcovité části Krušných hor se již výroba nerealizuje prakticky žádná, zemědělci pasou skot, sekají louky a udržují krajinu. Jde o extenzivní způsob hospodaření, kterému odpovídají i výnosy. „Tržby z hektaru jsou tu výrazně nižší, ale náklady na pořízení půdy jsou zase mnohem vyšší, než kdekoliv jinde,“ pokračuje ředitel Brožka. „Chomutovsko je přistěhovalecký okres, tady si zemědělec musí všechny pozemky koupit, nikdo mu je do podniku nevnese. Dříve platil zemědělec jedno procento z nájmu, dnes, když si ten samý pozemek kupuje, tak platí min. 3,3 procenta po dobu třiceti let. Což představuje přibližně deset až patnáct procent ročních výnosů. Nerovné podmínky zdejších zemědělců jsou i v tom, že zde hospodaří řada zemědělských zahraničních firem, zejména v úrodné oblasti. Němci, Italové, Angličané i Nizozemci ale mají doma lepší ceny techniky i chemie, přitom jejich dotační tituly jsou podstatně vyšší. Zdejší zemědělci tak odolávají složité konkurenci především nákupem výkonné techniky, kterou dodává právě AZ Centrum.“

Klíčové informace
-AZ Centrum Chomutov je jedním ze čtrnácti středisek akciové společnosti Agrozet České Budějovice.
-V okrese Chomutov a částečně na Mostecku a Sokolovsku nabízí zemědělské stroje značek John Deere a Pöttinger, ale i komunální a zahradní techniku Honda a Vari.
-V současnosti má více než 150 obchodních partnerů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down