V Čížkovicích u Lovosic sídlí od roku 1995 firma CRS Marketing, s. r. o. Dnes, po dvanácti letech působení na našem trhu, je uznávaným dodavatelem systémů pro zemědělskou dopravu a aplikaci hnojiv či nových technologií výroby krmiv a senážování. Tím ale aktivity tohoto podniku nekončí.
Firma CRS Marketing není prostým dovozcem a prodejcem zemědělské techniky. Patří mezi dodavatele zemědělských technologií. Nabízí kompletní poradenský servis a její pracovníci zůstávají v kontaktu se zákazníky i po uskutečněném prodeji. Pro obě strany je v mnoha případech důležité, aby nakoupená zařízení byla také účelně a správně využívána.
Činnost firmy lze rozdělit na tři hlavní oblasti.
Dopravní a aplikační technika
Pro zájemce jsou připraveny návěsy, rozmetadla na hnůj a komposty, rozmetadla na minerální hnojiva, hákové nosiče kontejnerů a speciální dopravní systémy. Od počátku je v nabídce značka Annaburger se svými známými výměnnými systémy. Multivan Plus umožňuje využít jeden podvozek pro více nástaveb. Toto řešení šetří zákazníkovi nemalé prostředky. Obliba těchto strojů se odráží i v prodaném množství. Od počátečních několika prodaných kusů za rok se v Čížkovicích dostali až na přibližně šedesát prodaných vozů za loňský rok. Z bohaté nabídky Annaburgeru jmenujme ještě cisternové nástavby pro nákladní automobily a kontejnerové nosiče, kombinované návěsy, překládací vozy nebo univerzální rozmetadla.
Po roce 2000 nabídku techniky obohatila značka Krampe. Do českého zemědělství a stavebnictví přicházejí jedno, dvou a třínápravové návěsy a hákové nosiče za traktor.
Značku Güstrower zastupují aplikátory na vápnění, rozmetací nástavby na samochodné stroje a řada univerzálních rozmetadel.
Aplikace kejdy Se stoupajícími cenami minerálních hnojiv je v současné době hnojení kejdou stále zajímavější. Rakouská značka Vakutec je specialistou na přípravu kejdy a její následnou aplikaci. Předností pozinkovaných cisteren Vakutec je jejich nízká hmotnost, nízko položené těžiště a lehké hadicové aplikátory. „Firma Vakutec má speciální management využití kejdy“, řekl jednatel CRS Marketing Ing. Martin Hruška. Zákazník vyplní do dotazníku počet kusů chovaného skotu a pracovníci firmy mu spočítají, jakou hodnotu má jeden kubík kejdy v ekvivalentu minerálních hnojiv. Je na zákazníkovi, zda tuto vyprodukovanou kejdu pouze recykluje, nebo jí ekonomicky využije ke hnojení. Jak dále uvedl Ing. Hruška, při vypočítané ceně například 160,-Kč/m3 kejdy a produkci 10 000 m3 může být uspořená částka opravdu vysoká. Součástí prodeje strojů na aplikaci kejdy musí být i přesné informace kdy a jak je používat. Uživatel je seznámen s různými tlaky na půdu způsobenými pneumatikami, volí typ nasávání a především dostane přesné termíny, kdy má cisternu použít pro aplikaci kejdy. Zjednodušeně se dá říci, že firma Vakutec dodává cisterny i s kuchařkou na jejich správné použití. Při aplikaci kejdy v nevhodném termínu, např. na podzim při nízké teplotě dochází k jejímu vyplavování do spodních vod. V tomto případě nitrátová směrnice nemá radit zemědělcům jak dělat svojí práci, ale má sloužit jako ochrana spodních vod před znečištěním.
Senážování do vaků AG–Bag Druhou oblastí činnosti je technologie senážování do vaků. „V této oblasti jsme jediná firma, která nabízí kompletní technologii včetně poradenství, či 24hodinového servisu“ pokračuje Ing. Hruška. Je totiž velmi důležité, aby uživatel dodržoval daná pravidla při vakuovacím procesu. Na několika odborných seminářích konaných v průběhu roku se pak mohou zemědělci seznámit s novými trendy a třeba i se současnou situací v zahraničí.
Vakuování do vaku má oproti klasické technologii silážního žlabu několik výhod. Vložená investice se účetně odepisuje pět let, zatímco postavený silážní žlab se jako stavba odepisuje dvacet pět let. Druhou předností jsou nižší ztráty sušiny, které se při použití vaků pohybují v rozmezí 0 až 2 %, zatímco v silážních žlabech činí 5 až 8 %, ale nejsou výjimečné ani případy ztrát 10 až 15 %. K dalším ztrátám dochází při přepravě siláže do žlabu. Při ekonomickém hodnocení je třeba vzít v úvahu i fakt, že silážní žlab často zabírá plochu komerčně využitelnou pro pěstování plodin.
Vaky jsou vhodné jak pro senáž či siláž, tak i pro odpadové suroviny podléhající rychlé zkáze jako cukrovarnické řízky, pivní mláto nebo třeba lihovarnické výpalky.
Technologie vakuování se používá i pro zajišťování provozu bioplynových stanic. Pro ty jsou určeny největší stroje na vakuování o průměru 3,6 m, které naplní vak 1500 t materiálu.
Senážní lisy AG–Bag dodává Annaburger, senážní fólie, a silážní plachty pocházejí od firmy RKW. Nabídku doplňují mobilní drtiče vlhkého zrna Romill.
Poptávka stoupá rychleji než výrobní kapacity Loňský rok byl pro CRS Marketing úspěšný. Větší množství finančních prostředků, kterými zemědělci disponují, se projevuje v jejich zájmu o novou techniku. Tento všeobecný světový trend na druhé straně vyvolává problémy při výrobě. Mnoho výrobců není schopno rychle pokrýt zvýšený zájem a tak se dodací lhůty často prodlužují. Pro zemědělské podniky z toho vyplývá nutnost včas plánovat nákup nových strojů. Pracovníci firmy se sice snaží žádaným zbožím předzásobit, některé výkyvy v poptávce však mají za následek několikaměsíční čekací termíny.
Novinky pro letošní rok
Zajímavé stroje uvidí návštěvníci výstavy Techagro. Na výstavní ploše CRS Marketingu najdou například vůz s výtlačným čelem Annaburger Schubmax pro přepravu velkých objemů senáže a siláže, nový AG–Bag G 7000 s motorem a kotvou nebo zajímavý vůz na sběr a manipulaci s velkoobjemovými hranatými balíky od anglického výrobce Walton.
Klíčové informace:
Annaburger, to jsou především výměnné systémy
Aplikace kejdy místo její prosté recyklace
Senážování do vaků přináší řadu výhod