První mobilní peletovací stroj na sklizeň slámy a pícnin

Firma Krone si ve svém dalším vývoji položila otázku problematiky sklizně slámy v současnosti. Sláma je poměrně široce využitelný materiál, ať pro podestýlání, krmení, ve stavebnictví či pro izolace nebo pro vytápění či dokonce i výrobu papíru. Vyznačuje se vysokým obsahem uhlíku a malým obsahem energie. Uložená v řádku má malou hustotu, na úrovni 30–60 kg na krychlový metr. Samozřejmostí je prašnost a také transport slámy, volně odložené sklízecí mlátičkou na pole, není zcela bezproblémový. Proto se využívá technologie lisování do balíků.

Kromě slámy běžných obilovin existuje taktéž sláma kukuřičná, sláma vznikající při sklizni cukrové třtiny či rýže. Svinovací lisy na válcové balíky na světovém trhu jsou nabízeny v mnoha provedeních. Nejintenzivnější regiony pro sklizeň slámy do válcových balíků na světě se nacházejí v západní Evropě, v Severní Americe, dále v Evropě východní a v Austrálii.

Firma Krone vyrábí a nabízí v současnosti dohromady 43 modelů strojů pro sklizeň slámy lisováním. Jedním z nich je i mobilní peletovací stroj s názvem Premos 5000. Tato novinka byla prezentována veřejnosti poprvé na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2015 a nyní na Tiskových dnech v Maďarsku poprvé v praktické ukázce.

Stroj sbíral řádek vojtěšky, která měla poměrně vysokou vlhkost z důvodu srážek. Proto se pohyboval velmi pomalou rychlostí. Premos 5000 je energeticky náročnější než lisy na hranolové balíky Krone BigPack, a ideální výkon motoru traktoru je na úrovni 400 k. Při ukázce byl agregován s traktorem John Deere 8370R, který svůj jmenovitý výkon 370 k umí zvýšit až na 409 k díky inteligentnímu navyšování výkonu IPM. Za hodinu zvládne Premos 5000 vyrobit 5000 kilogramů pelet.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství 8/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *