Prvořadá je spokojenost zákazníků

V minulém roce uplynulo patnáct let od založení akciové společnost Daňhel Agro v Týně nad Vltavou. Za tu dobu se stala vyhledávaným partnerem zemědělců, a to nejen v regionu jižních Čech, ale i na Benešovsku, Pelhřimovsku, Příbramsku, stejně jako v okresech Praha – západ či Kutná Hora. Svým obchodním partnerům poskytuje moderní výkonnou techniku, kvalitní a rychlý servis, ale také služby v celém rozsahu zemědělských prací. Na začátku nového roku jsme si povídali s předsedou představenstva Ing. Vlastimilem Daňhelem.

Kdy se z malé dealerské firmy stala samostatná obchodní společnost?
V roce 1991 jsme začínali jako jihočeský dealer jedné firmy. Rozhodující zlom přišel v roce 1994, kdy jsme získali regionální zastoupení značky John Deere. V té době ještě naše mateřská společnost žádné energetické prostředky neměla , přitom zdejší zemědělci je k naší „závěsovině“ nutně potřebovali.

Proč jste si vybrali žlutozelené stroje John Deere?
Dlouho jsme se rozhodovali, kterou značku zvolit. Chtěli jsme prodávat moderní traktory, které jsou výkonné a spolehlivé a nejlepší traktory s výkonem nad 200 koní měl v té době jenom John Deere.

Za spolehlivý traktor patří i spolehlivá technika. Platí to také u vás.
Dnes již ano, ale nebylo tomu tak vždycky. S prvním kvalitním traktorem John Deere kupovali zákazníci naše nářadí, ale potom už vybírali jinde. Příčina byla jednoduchá: zatímco traktory jim i při velkých výkonech bez problémů slouží do dneška, původní závěsné nářadí takovou kvalitu nemělo a muselo se často obměňovat. Proto jsme ke konci minulého a začátkem tohoto století museli portfolio naší společnosti přebudovat. Postupně jsme začali získávat zastoupení jiných značek, které se vyznačují podobnými vlastnostmi, jako traktory John Deere. Jako první jsme navázali spolupráci s firmou Annaburger v oblasti rozmetadel hnoje a výměnných nástaveb, pak jsme podepsali dohodu s firmou Dagros, která u nás zastupuje dánskou firmu Spearhead – výrobce mulčovačů a třetí v pořadí byla firma Lemken, známý výrobce kvalitní techniky na zpracování půdy a setí. Ke sklizni pícnin jsme vybrali stroje Kuhn a k ochraně rostlin postřikovače Agrio Křemže. Dovolím si tvrdit, že ke kvalitním traktorům John Deere dnes máme i stejně kvalitní závěsnou techniku.

Zmínil jste se o českých postřikovačích, přitom na dodělné koncem roku byl vystaven i postřikovač John Deere?
V současné době prodáváme jak modrobílé postřikovače Agrio Křemže, tak i žlutozelené postřikovače John Deere. Obě značky jsou zárukou kvality a záleží jen na zákazníkovi, jaký postřikovač zvolí. Čekáme, který z těchto výrobců přijde s kvalitní samojízdnou technikou, protože naše zemědělství takové stroje potřebuje. Firma John Deere s globálním rozsahem má již k dispozici americkou verzi, pokud se ji podaří připravit obdobný postřikovač pro Evropu, bude to vynikající. Také Agrio Křemže dokončuje výrobu samojízdného modelu, uvidíme, jaké budou ohlasy zemědělců.

Kolik značek strojů dnes společnost Daňhel Agro zastupuje?
V našem regionu zastupujeme devět hlavních značek zemědělské techniky, a to John Deere, Annaburger, Spearhead, Lemken, Faresin, Kuhn, Agrio Křemže, Mengele a od loňského roku i JCB.

To však klade velké nároky na servis i zajištění náhradních dílů …
Dnes máme šestnáct servisních pracovníků, v případě potřeby jim vypomáhají další, kteří pracují ve službách. Máme dvě servisní střediska, pro jižní Čechy v Týně nad Vltavou, kde je i prodejní centrum, pro střední Čechy jsme v květnu minulého roku otevřeli nové středisko ve Lbosíně, které jsme vybudovali nákladem 9,5 milionu korun. Od začátku svého působení jsme se zaměřili na spokojenost zákazníků. Abychom byli schopni dodržet svoje prodejní sliby, s předstihem rozvíjíme servisní zázemí včetně znalostí servisních pracovníků. Proto naši technici absolvují každým rokem vzdělávací a školící programy firmy John Deere a ostatních firem doma i v zahraničí. K odborné profesionalitě patří i praktické předávání zkušeností našim zákazníkům. Úspěšný prodejce i servisní technik musí ve firmě zvládnout nejen svoji kvalifikaci, ale i vlastní provoz techniky přímo v praxi. K těmto dovednostem se dopracuje během rozsáhlých služeb, které poskytujeme, nebo při práci přímo na naší farmě. Takto připravený pracovník není jen obyčejný prodejce či opravář, ale stává se fundovaným odborníkem, který dokáže zákazníkovi nejen poradit, ale i také mu předat maximum informací, aby mohl stoprocentně využít peníze vložené do nové technologie.

Hovořil jste se o službách. Jaký je o ně zájem?
Po kvalitních službách je stále velká poptávka. V Týně nad Vltavou jsme s nimi začali zároveň se zastoupením značky John Deere v roce 1994. První traktor jsme si koupili sami, sami jsme si prodali i první sklízecí mlátičku a nakonec i samojízdnou sklízecí řezačku. Během uplynulých patnácti let jsme ve službách využívali deset traktorů, čtrnáct sklízecích mlátiček a čtyři samojízdné řezačky. Dnes se ve službách zabýváme zpracováním půdy, sklizní pícnin včetně dopravy a lisování do vaků a aplikací průmyslových hnojiv, hnoje i kejdy. Rozhodující je však kombajnová sklizeň všech druhů plodin. Služby nám zajišťují kolem dvaceti procent celkového obratu, to hlavní připadá na obchod se zemědělskou technikou a náhradními díly.

Mnozí zemědělci požadují ke kvalitní technice zajistit i financování.
V současné době nemáme žádný problém s jakoukoli variantu financování, obchodním partnerům dokážeme zajistit velmi lukrativní úvěry či leasingy. Banky jsou konečně zprivatizované a ochotně zemědělcům půjčují. Za ta léta si zemědělec vydobyl kredit spolehlivého zákazníka, který, i když „leze po kolenou“, své závazky vždycky platí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *