Recept na rychlou a kvalitní sklizeň píce z luk

Hospodaření v souladu s přírodou a navíc tak, že jsou splněny podmínky pro ekologickou farmu, vyžaduje znalosti a zkušenosti. Na Chomutovsku prosperuje certifikovaná ekologická farma EKOCHOV CMN spol. s r. o., zaměřená na chov masného skotu. V nadmořské výšce 800–900 metrů se dohromady devět zaměstnanců stará o 1850 hektarů luk a pastvin, které slouží jako zdroj obživy pro stádo 600 zvířat plemen limousine, charolais a masný simentál.

Píce z luk je sklízena z jedné poloviny na senáž a z druhé pak na seno. Sklizeň začíná díky podmínkám až v polovině srpna. Vzhledem k tomu, že je zapotřebí sklidit píci ve vysoké kvalitě z velké rozlohy luk v poměrně krátkém období, je nezbytným předpokladem výkonná a spolehlivá technika. „My využíváme výbornou techniku od rakouské firmy Pöttinger, která nám sklizeň zvládne,“ řekl spokojeně majitel Ing. František Horn. Zvláště oblíbeným strojem jsou diskové žací kombinace NovaCat. V podniku pracovaly nebo pracují již čtyři tyto stroje všech generací.

Kariéru těchto strojů zahájil v polovině roku 2002 model NovaCat 7800 ED, menší bratr oblíbeného stroje NovaCat 8600 ED. Traktor spolu s čelně neseným žacím strojem NovaCat 306 FED a zmíněnou kombinací byl obratný a pohyblivý. Žací stroje navíc vynikají spolehlivostí a šetrným působením na píci.

Vzhledem ke spokojenosti se značkou Pöttinger bylo rozhodnuto u tohoto výrobce zůstat a vyvoleným typem shrnovače se stal model Eurotop 881 A. Jeho dva velké rotory formují středový řádek z pracovního záběru 7,8-8,6 m. Shrnovač je příznivě krátký, což spolu s řiditelnou nápravou poskytuje vynikající manévrovatelnost.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství č. 5/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *