Po dlouhá desetiletí se k formování řádku hmoty využívají shrnovače s rotory s vertikální osou rotace v širokém rozpětí pracovních záběrů. Alespoň část hmoty však vždy posouvají po strništi, což má – především na poli – svá ale. Zvláště do sebe propletená hmota při shrnování vytvoří malý či velký val, který s sebou do řádku unáší i kameny a další příměsi. Ty jsou ale ve hmotě vyloženě nežádoucí – ať z pohledu následného sklizňového stroje, či průběhu fermentace a pak zvířat, která krmivo konzumují. Člověk je ale tvor nápaditý a jako řešení tohoto problému vynalezl shrnovač s příčnými pásovými dopravníky.
A existují výrobci, kteří jsou na vývoj, výrobu a prodej pásových shrnovačů specializovaní. Patří k nim i italská firma ROC, disponující širokým sortimentem pásových shrnovačů pro podniky jakékoliv velikosti. Tažená provedení vyrábí ROC od nejmenšího typu RT 630 (6,3 m) až po největší model RT 1220, s nímž je na jeden přejezd shrnutá hmota z pruhu o šířce 12,2 m. Ale ROC umí nabídnout pásový shrnovač i pro přední tříbodový závěs traktoru, anebo k instalaci na samojízdný nosič.
Shrnovače ROC disponují unikátním systémem sběru materiálu, který je v celém záběru kompletně zdvižen ze země a dopraven na příčný pásový dopravník. Široké pásy pak materiál dopravují požadovaným směrem na řádek.
Sběrač má velký průměr, a v jeho vodicích drahách se pohybují dlouhé prsty tak, aby účinně a čistě sbíraly hmotu z pokosu. Ve srovnání s pruty rotorových shrnovačů jsou tyto prsty navíc ke hmotě i šetrnější; pokud sbírají hmotu z řádků, odložených žacími stroji, tak jsou rostliny zvedány tak, jak byly odložené na strniště.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2020.