Bezorebná technologie umožňuje zvýšit produktivitu práce a šetřit čas. Zároveň jsou ale zapotřebí znalosti a zkušenosti z oblasti agrotechniky a intenzivní ochrana rostlin. Jiří Babušník, který hospodaří v údolí vodního toku Kotojedka, využíval až do letošního roku starší typ samojízdného postřikovače. V rámci obnovy strojového parku se rozhodl opět pro samojízdný postřikovač, od něhož požadoval vedle kvality aplikace především vysokou výkonnost.
Na základě dlouhodobé spolupráce s firmou Lukrom měl možnost vyzkoušení předváděcího samojízdného postřikovače z produkce firmy Horsch Leeb. Jednalo se o nejnovější provedení PT 6.300. Po několika otočkách na poli a pár minutách za řízením bylo rozhodnuto. „Zaujal mne komfort v kabině, jednoduché ovládání, špičkové vedení ramen nízko nad zemí a mizivá úroveň úletu postřikové jíchy,“ shrnul své dojmy zkušený praktik. Hned následující den již zástupci firmy Lukrom neměli co předvádět – postřikovač už u Jiřího Babušníka zůstal. Vyhovovala i jeho výbava, která zahrnovala mimo jiné přídavnou filtraci nasávaného vzduchu do kabiny kategorie IV či automatický satelitní navigační systém s přesností ± 2,5 cm.
Na rodinné farmě byl nový samojízdný postřikovač s rameny o záběru 24 m uveden do provozu v červenci. Každá práce s ním je spíše zážitkem – řidič má v prostorné kabině se širokým prosklením pocit, že se vznáší nad porostem, také díky vysoce účinnému odpružení podvozku a velmi nízké úrovni hluku. V pneumaticky odpružené sedačce tak není problém po celý den jezdit rychlostí i 20 km/h.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2020.