Mezi šumavskými hvozdy poblíž Vimperku se nachází Farma Michlovka. Jde o rodinné hospodářství, kde hlavní pracovní sílu tvoří manželé Jan a Iva Novákovi a jejich syn Jan s manželkou Janou. Příležitostně se do prací zapojují též další členové rodiny. A práce není málo. Starají se téměř o 150 ha luk a pastvin a též o základní stádo 30 kusů krav a početné stádo ovcí. To čítá 360 bahnic, a když se narodí jehňata, rozroste se i přes 800 kusů.
Ještě před dvěma roky jezdily na Michlovce Forterry 11441 a 12441. Nějaké významnější problémy s nimi nebyly, i když model 12441 byl dosti vytížen při agregacích s nářadím, takže se mu nevyhnula výměna těsnění pod hlavou. Přesto již oba traktory, což byly hlavní stroje na farmě, vyměnili za silnější modely. Novákovi je prodali a za získané peníze si pořídili nový model Forterra 150 HD a k němu ještě jeden stejný, který už byl na splátky.
Proč zůstali u Zetoru? Zkušenosti z provozu nebyly špatné, se servisem výborné, a přece jen jejich cena byla v porovnání s traktory zvučných zahraničních značek stále o něco nižší a též cena některých náhradních dílů. Samozřejmě, i tak jsou to drahé stroje, a nedá se to paušalizovat, ale typicky třeba cena skel kabiny je u Zetoru velmi příznivá. A sklo se občas rozbít může.
Další otázka zní - proč dva stejné traktory? Není to obvyklé, ale jak Jan Novák říká, má to nejednu výhodu. „Jezdíme se synem oba v nových traktorech, které si mohou bez problému vyměňovat nářadí a není přitom problém s připojením, rychlospojkami, délkou náhonového hřídele atd. Oba traktory mají též konzoly pro čelní nakladač. Výložník je jen jeden a i ten si tak mohou vzájemně snadno vyměnit.“*
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2018.