Švédský nakladač překvapil silou i komfortem

Jaké nakladače se vyrábí v továrnách ve Švédsku? Na tuto otázku znají odpověď pracovníci v oboru stavitelství, kde pracuje hodně kolových nakladačů značky Volvo. V zahraničí se uplatňují i na celé řadě podniků při zpracování dřeva. Firma Volvo nabízí zároveň speciálně upravené verze i do oblasti zemědělství. V posledních několika letech se čelní kolové nakladače se symbolem Volvo úspěšně uplatňují i v České republice. Důvod je zřejmý – uživatelská spokojenost.

Úvodem je třeba sdělit, že firma Volvo sleduje moderní trendy v oblasti manipulační techniky a své nakladače koncipuje jako high-tech stroje s vysokou úrovní komfortu obsluhy, se zřetelem na robustní provedení, odolnost, spolehlivost, nízké provozní náklady a dlouhou životnost.

Díky tomu může svou nabídkou oslovit celou řadu předních zemědělských podniků, jako je například i ZD Dub nad Moravou na Olomoucku. Tento podnik má smíšené zaměření jak na produkci tržních plodin, tak i na živočišnou výrobu. Početné stádo skotu a prasata, chovaná na hluboké podestýlce, vyprodukují ročně velké množství hnoje – dohromady 24 tisíc tun. Toto množství je třeba plynule ukládat na polních složištích a pak zase naložit na aplikační techniku. ZD Dub nad Moravou je zároveň velkým pěstitelem cukrovky; v poslední kampani podnik naložil dohromady 40 000 tun řepy. A to s pomocí teleskopického manipulátoru. Nicméně tento stroj podniku s tak vysokými nároky na objemy manipulované hmoty již nevyhovoval.

Aby byly nároky na objem manipulované hmoty zvládané s rezervou, rozhodli se pracovníci pro kolový nakladač. Potřebovali stroj, který bude mít velkou provozní spolehlivost, vysokou výkonnost a dlouhou životnost. A to i při práci v těžkých podmínkách. Zároveň požadovali příjemné pracovní prostředí pro strojníka.

Výběr nového nakladače v podniku ZD Dub nad Moravou probíhal formou praktického testování třech strojů různých výrobců. Z něj nejlépe vyšel nakladač Volvo L90G, protože poskytoval i za těžkých podmínek nejvyšší výkon při nejnižších nákladech a zároveň i vynikající úroveň komfortu.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 7/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *