Technika pro bezorebné technologie

Najít kvalitní techniku pro zpracování půdy je někdy tak trochu alchymie. Musí si poradit s různými druhy půd, s nedostatkem, nebo naopak nadbytkem vláhy v půdě, s rostlinnými zbytky po sklizni a spolurozhoduje o budoucím výnosu. V Dukovanech věnovali jejímu výběru patřičnou pozornost a i po letech jsou spokojeni.

Vhodná technika pro novou technologii

Nástup bezorebné technologie vyžadoval novou techniku. Dříve si podnik vystačil s pluhem, smykem a kompaktorem. Nová technologie vyžadovala patřičné nářadí. „Na jednom polním dnu před několika lety nás zaujala technika Köckerling, konkrétně radličkový kypřič Vario. Zpracování půdy tímto strojem se nám tehdy velmi líbilo. Zemědělský podnik hospodařící nedaleko nás si jej pořídil, a tak jsme se na jeho práci jeli podívat a následně si domluvili zapůjčení na několik dní. Práci na našich pozemcích odvedl na výbornou, proto jsme kontaktovali firmu P & L, spol. s r. o., ve Velkém Meziříčí a Vario objednali. To bylo v roce 2010,“ vzpomíná jednatel společnosti Vladimír Pelán.

Druhý stroj pro jaro

Protože Dukovanští část pozemků na podzim stále ořou, potřebují na jaře kvalitně zpracovat hrubou brázdu. Klasické zpracování se smykem a kompaktorem nepřinášelo optimální výsledky, a tak vedení společnosti hledalo vhodné nářadí. Po dobrých zkušenostech s technikou Köckerling oslovilo opět společnost P & L, spol. s r. o.,ve Velkém Meziříčí a ta do Dukovan zapůjčila univerzální kypřič Köckerling Allrounder 900 profiline s pracovním záběrem devět metrů.*

Celý článek vyjde v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Kraji Vysočina.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *