Technologie pro vysokou výkonnost

Stále řešenou otázkou v zemědělství je vhodný způsob aplikace tekutých statkových hnojiv. Jedním z výrobců strojů na jejich aplikaci je i nizozemská firma KAWECO. Nabízí tažené aplikační cisterny, přívozní cisterny na kejdu a aplikátory. Originální konstrukcí se vyznačují aplikační kejdové nástavby, které tato firma vyrábí na základě společného vývoje s firmou CLAAS.

KAWECO je renomovaný výrobce, který se pyšní dlouholetou tradicí s výrobou aplikační a přepravní techniky. Mimo jiné vyrábí i nástavbu pro systémový nosič Xerion Saddle Trac 4000.

Pro prezentaci předností soupravy traktoru Claas Xerion Saddle Trac 4000 s nástavbou značky KAWECO zorganizovala společnost AGRALL zemědělská technika akci s názvem Kejda Tour. V průběhu jara 2016 se na pozemcích 11 zemědělských podniků předvedl tento stroj při práci. Aplikátorem byly nejprve krátké talířové brány Carrier X 525 o záběru 5 m firmy Väderstad, speciálně upravené doplněním kytu SynCult značky Vogelsang. Xerion Saddle Trac 4000 také po přezutí na vhodný typ pneumatik dokáže provádět aplikaci kejdy do vzrostlého porostu kukuřice.

Později byla prováděna aplikace i s aplikátorem do travního drnu. Celkem souprava vyaplikovala 3400 m3 hnojiva, zpracovala 137 hektarů a najela dohromady 3030 km. Ukázalo se, že pokud dobře funguje návoz kejdy na pole, může Xerion dosahovat vysokých denních výkonů při nízké spotřeba paliva. Určité kompromisní řešení představuje polní kontejner. Pokud si Xerion nemusel jezdit pro hnojivo, pracoval se spotřebou necelých 12 l nafty na hektar, při zpracování půdy do hloubky 8 cm a dávce 14 krychlových metrů na hektar. Při práci s travním aplikátorem v trvalých travních porostech a dávce 25 krychlových metrů na hektar činila spotřeba jen 7,3 l/ha.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 8/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *