Trend doby je jasný, výkony zemědělské techniky, sklizňovou nevyjímaje, rostou. Je to dáno potřebou jednak zvyšovat produktivitu práce, jednak reagovat na rozmary počasí, kdy má zemědělec často na sklizeň jen velmi málo času. A tak je vždy nový stroj větší, silnější a dokonalejší. Nejinak tomu je i na statku v Rantířově.
Obec Rantířov se nachází na moravské straně historické českomoravské zemské hranice v Kraji Vysočina, 5 km západně od Jihlavy a 3 km jižně od Vyskytné nad Jihlavou, v nadmořské výšce téměř 500 metrů. Od konce dvacátých let minulého století, byť s dvěma přestávkami, v ní hospodaří rodina Šaškových. „V Rantířově hospodaří naše rodina od roku 1928,“ říká úvodem hospodář Vladimír Šašek mladší a pokračuje: „Tehdy statek koupil praděda s finanční podporou svého otce a tchána, kteří v té době sami hospodařili. Ke statku již v té době patřily pozemky o výměře 300 ha.“
Po deseti letech první New Holland
„Sklízet jsme začínali sklízecí mlátičkou Fortschritt E 512, vyrobenou někdy kolem roku 1970, kterou jsme dostali v rámci restituce. Protože tato mlátička výkonově nestačila, pomáhali nám při sklizni ještě službaři. Tato situace trvala do roku 2001, kdy jsme si koupili sklízecí mlátičku New Holland TC 56, jednu z posledních vyrobených ještě v Belgii,“ vzpomíná syn Vladimír. Tuto sklízecí mlátičku s motorem o výkonu 160 k, mechanickým variátorem a pěti vytřásadly, vybavenou lištou o záběru 5,2 m, využívali Šaškovi dlouhých patnáct let, až do loňského podzimu.
A po dalších patnácti druhý
O tom, že starší sklízecí mlátičku vymění za jinou, začali Šaškovi přemýšlet poté, co dosáhla svých výkonnostních limitů a při vyšší úrodě obilnin začala zpomalovat sklizeň. Mezi vytřásadlovými mlátičkami se do užšího kola dostali zástupci čtyř značek a z nich si nakonec hospodáři vybrali opět mlátičku New Holland. Nejdříve v Rantířově uvažovali i o menším modelu CX, o šestkové řadě. „Když jsme se ale seznámili s parametry stroje, měli jsme dojem, že s touto řadou bychom se příliš daleko neposunuli,“ říká syn Vladimír a pokračuje: „Oproti tomu mlátičky sedmičkové a osmičkové řady už byly technicky někde jinde. Technologicky jiná generace. A vzhledem k tomu, že hodláme pěstovat různé speciální plodiny, líbil se nám větší model CX, i když by se mohlo zdát, že je pro nás příliš výkonný.*
Celý článek vyjde v týdeníku Zemědělec.